hortenzie

Pěstování hortenzie venku

Hortenzie, rostlinka pocházející z Japonska, je ozdobou mnoha zahrad. Tato okrasná dřevina má nádherné velké květy krásných barev a typů. Těší se stále větší oblibě, proto se v zahradnictvích objevuje stále více známých i méně známých druhů. Pokud nevíte, jak si hortenzie vypěstovat, poradíme vám.

Druhy hortenzie

V současné době je známo kolem devadesáti druhů. Hortenzie můžete pěstovat na záhonech, některé jsou pěstovány jako popínavá rostlinka, kterou ozdobíte pergolu, zeď či plot. Takovou je například řapíkatá hortenzie, která nevyžaduje velkou péči. Taktéž je možné některé druhy hortenzie pěstovat v nádobách nebo stromkových tvarech. Nejvhodnější pro pěstování v nádobách je hortenzie latnatá, která kvete od srpna až do příchodu mrazů. Květy jsou bílé, růžové, červené až fialové. Může vám dorůst až 2,5 m a má bohaté květenství. Hortenzie velkolistá je vhodná do malých prostor, dorůstá do 80 cm. Její soukvětí kulovitého tvaru má bílou až tmavě fialovou barvu.

Pěstování hortenzie

Hortenzii vyberte polostín a chraňte ji před větrem. Pravidelně a dostatečně ji zalévejte. Zejména v letních měsících potřebují rostliny velké množství vody, nejlépe měkkou dešťovou, tvrdá voda jim nesvědčí. Ideální půda je mírně kyselá, lehčí s dostatkem živin. Vhodná půda je důležitá pro zdravý růst a bohaté kvetení. Hortenzie nemají rády půdu vápenitou. Některé hortenzie je nutné připravit na přezimování. Přikryjte je hoblinami, listím nebo chvojím. Rostliny každoročně hnojte hnojivy bez vápníku. Keře je vhodné i mulčovat, např. dřevěnými štěpky. Udržují vláhu a půdu bez plevele, a navíc v zimě chrání rostlinu před omrznutím.

Množení hortenzií

Hortenzie se množí řízkováním. Do směsi z písku a rašeliny zasaďte řízky z nekvetoucích mladých kořenových výhonků a zajistěte teplotu kolem 15 – 18 °C. Doba zakořenění se pohybuje přibližně kolem tří dnů. Co se týká řezání hortenzií, záleží na odrůdě, kterou pěstujete na svých zahradách, protože každá má svůj typický řez. Nesprávně zvolený řez může mít za následek to, že vám hortenzie nepokvete.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

6 komentářů

 1. Oulická Jana Odpovědět

  Prosím,kdy se odstraňují květy.Mám ji asi20 let,ale jednou maá obrovské květy a hodně a jindy málo a malé.Děkuji

 2. Ladislava Šmatláková Odpovědět

  Dobrý den pane Radku.Poraďte mi.Chtěla bych na plot něco popínavého,můžou tam být i květy,mrazuvdorné,trvalé a hlavně nenáročné.Je tam slunce a odpol.polostín.Už jsem zkoukla vše možné a pořád nevím.Děkuji Laďka

  1. Anna Odpovědět

   Dobrý den paní Laďko. K plotu je velmi vhodná popínavá hortenzie , která krásně kvete. Má jemné, smetanové květy, které vydrží od června až do podzimu . Kromě stříhání nepotřebuje takřka žádnou péči. Roste velmi rychle. Přeji vám úspěšné pěstování. Zdraví Anka.

 3. Ilona Chodová Odpovědět

  Zdravím p. Radku, chtěla jsem se zeptat na Hortenzii v květináči na balkóně. Měla 4 velké růžové květy, nyní 1 jakoby usychá a je do hněda. Můžu ho odstřihnout ? Pak jsem také slyšela, že někdo přikyseluje vodu octem, (zalévám odraženou, pitnou a tvrdou), že má raději kyselejší půdu. Pak ještě moje máma měla krásný keř Hortenzie v zahrádce a na podzim ji ostříhala, bohužel ji tímto zašla.
  Děkuji za odpověď.
  Chodová Ilona

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   hortenzii na balkóně nemám a nyní je nepěstuji. Nicméně dříve jsem stříhal na jaře a na podzim.
   Nicméně hezké video je třeba tady: https://www.youtube.com/watch?v=YWD4gXzWXVk
   Hezký článek je i tady: zahradkarem.cz/kdy-a-jak-strihat-hortenzie/
   V budoucnu se pokusíme hortenziím věnovat blíže v některém článku. Kolegyně mají určitě více zkušeností a pověnují se jim.
   Mějte se!

 4. Aster Odpovědět

  Hortenzie velkolistá může být 80cm vysoká, ale klidně i 150 – 200cm vysoká a stejně tak široká – záleží na druhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *