Pěstování hortenzie venku

Hortenzie, rostlinka pocházející z Japonska, je ozdobou mnoha zahrad. Tato okrasná dřevina má nádherné velké květy krásných barev a typů. Těší se stále větší oblibě, proto se v zahradnictvích objevuje stále více známých i méně známých druhů. Pokud nevíte, jak si hortenzie vypěstovat, poradíme vám.

Druhy hortenzie

V současné době je známo kolem devadesáti druhů. Hortenzie můžete pěstovat na záhonech, některé jsou pěstovány jako popínavá rostlinka, kterou ozdobíte pergolu, zeď či plot. Takovou je například řapíkatá hortenzie, která nevyžaduje velkou péči. Taktéž je možné některé druhy hortenzie pěstovat v nádobách nebo stromkových tvarech. Nejvhodnější pro pěstování v nádobách je hortenzie latnatá, která kvete od srpna až do příchodu mrazů. Květy jsou bílé, růžové, červené až fialové. Může vám dorůst až 2,5 m a má bohaté květenství. Hortenzie velkolistá je vhodná do malých prostor, dorůstá do 80 cm. Její soukvětí kulovitého tvaru má bílou až tmavě fialovou barvu.

Pěstování hortenzie

Hortenzii vyberte polostín a chraňte ji před větrem. Pravidelně a dostatečně ji zalévejte. Zejména v letních měsících potřebují rostliny velké množství vody, nejlépe měkkou dešťovou, tvrdá voda jim nesvědčí. Ideální půda je mírně kyselá, lehčí s dostatkem živin. Vhodná půda je důležitá pro zdravý růst a bohaté kvetení. Hortenzie nemají rády půdu vápenitou. Některé hortenzie je nutné připravit na přezimování. Přikryjte je hoblinami, listím nebo chvojím. Rostliny každoročně hnojte hnojivy bez vápníku. Keře je vhodné i mulčovat, např. dřevěnými štěpky. Udržují vláhu a půdu bez plevele, a navíc v zimě chrání rostlinu před omrznutím.

Množení hortenzií

Hortenzie se množí řízkováním. Do směsi z písku a rašeliny zasaďte řízky z nekvetoucích mladých kořenových výhonků a zajistěte teplotu kolem 15 – 18 °C. Doba zakořenění se pohybuje přibližně kolem tří dnů. Co se týká řezání hortenzií, záleží na odrůdě, kterou pěstujete na svých zahradách, protože každá má svůj typický řez. Nesprávně zvolený řez může mít za následek to, že vám hortenzie nepokvete.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.