Jaký je na pěstování Clematis

Clematis neboli plamének je popínavá rostlina, která je velmi oblíbená. Svými nádherně barevnými květy ozdobí nejeden plot, zeď či pergolu. Pěstovat můžete jak původní botanické druhy, tak i šlechtěné kultivary. Co byste měli vědět o jeho pěstování?

Výběr místa pro pěstování

Clematis je trvalka, která je poměrně náročná na stanoviště. Vyberte závětří a místo, kde bude svítit slunce, to potřebuje nadzemní část rostliny. Naopak část rostlinky u půdy před sluncem chraňte. Vysaďte před ni trvalky, letničky nebo nízké dřeviny. Clematis potřebuje propustnou, výživnou půdu, která bude bohatá na vápník a dostatečně vlhká. Nejlepší doba na výsadbu Clematisu je duben nebo květen, popřípadě srpen až říjen. Rostlinka musí mít oporu, která se dá koupit nebo snadno vyrobit.

Jak vysadit Clematis

Clematis vysadíte tak, že si vyhloubíte jámu, do které na dno dáte drenáž. Na ni přidáte zeminu s hnojem či kompostem, možný je i zahradní substrát. Sazenici si nejdříve namočte do nějaké nádoby s vodou. Sazenice vysazujte nejvýše 1 m od sebe. Při sázení dbejte na to, abyste ji zasadili o 5až 10 cm hlouběji, než byla v kontejneru. Nakloňte rostlinu k opoře, poté přitiskněte zeminu k sazenici a důkladně zalijte. Dále zalévejte tak, aby se vám půda nepřemokřila, rostlině by se pak nedařilo. Narostlé výhony vyvazujte pravidelně po opoře v době, kdy jsou ještě zelené. Pokud vám výhony zdřevnatí, budou se vám lámat a neuvážete je. Další rok po vysazení rostlinku na podzim pohnojte.

Řez, množení a přezimování

Aby Clematis déle kvetl, nezapomínejte na každoroční řez na začátku jara, kdy ještě neraší. Je to nejvhodnější doba, protože jinak byste mohli narašené pupeny snadno polámat. Ponechejte jen silné a nepoškozené výhony, polámané a staré odstraňte. Polovinu seřízněte na výšku zhruba 60 cm, tu druhou na 30 cm. Řez je specifický a provádí se odlišně podle toho, kdy Clematis kvete (jaro, počátek léta, průběh léta). Clematis se množí dělením trsů nebo řízkováním Dále je potřeba vědět, jak Clematis připravit na zimu. Aby nezmrzl, je dobré kolem rostliny položit posekanou trávu, listí či ji přikrýt chvojím.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.