Vybíráme zelí na krouhání: Záleží na druhu, kondici a dalších aspektech

Zelí na krouhání

Už jste si všimli u různých obchodů se zeleninou nápisu s nabídkou krouhaného zelí? Zřejmě ano, a tak je zapotřebí navštívit některý z nich. Nákup zelí na krouhání je nesmírně důležitý, protože některé druhy nemusí být pro nakládání optimální. Stejně tak je zapotřebí volit kusy v dobré kondici. A samotné krouhání jako takové? Jestliže chcete mít skvělé naložené zelí plné vitamínů B a C či provitamínu A, které je doslova balzámem pro vaši střevní mikroflóru, jste na správném místě. Na tyto aspekty týkající se zelí na krouhání se zaměříme.

Na odrůdě záleží

Hodně důležitá je volba odrůdy. Ne každé zelí se totiž hodí na krouhání. Mnohá jsou určena spíše pro přímý konzum či dlouhodobější uskladnění. Jinak se pro krouhání standardně využívají polorané, polopozdní a pozdní odrůdy. Výborné je pro krouhání především Pourovo pozdní mající velké hlávky kulovitého tvaru mající jemný fialový nádech. Stejně tak je výborné i Pourovo polopozdní s hlávkami těžkými klidně až do 10 kg. Z dalších odrůd jmenujme třeba ještě Megaton F1 s až 15 kg těžkými hlávkami. Nasládlou chutí se vyznačuje Pavlo F1. Vhodnou odrůdou pro krouhání je i Ritmo F1. Pokud nemáte vlastní zelí, u prodejce se na odrůdu určitě informujte.

Zelí na krouháníFoto: Pixabay

Zelí v dobré kondici

Hodně důležité je to, jak se pěstitel o zelí stará. Především při sklizni by měl být velmi obezřetný. Zelí se sklízí včetně několika vnějších krycích listů. Hlávky se tak nepomačkají. Skladovat by se mělo při teplotě pohybující se mezi 1 až 2 °C. Důležitá je také vysoká vlhkost pohybující se kolem 95 %. Prodejce by měl skladovat zelí co nejkratší dobu.

Foto: Radek Štěpán

Volte zelí z konkrétního tuzemského pole

Zelí ke krouhání se vám prostě a jednoduše nechce pěstovat? To vůbec nevadí. Stačí, když si zakoupíte již nakrouhané množství u některého tuzemského prodejce. Jen si dejte pozor na to, aby vám nakrouhal skutečně hlávky ze svého pole. Na mnoha místech nabízejí krouhané zelí z Polska, které může být nevalné kvality.
Foto: Radek Štěpán

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.