Hadovka smrdutá

Hadovka smrdutá alias penis nestoudný: Překvapivě jedlá páchnoucí houba

Jdete po lese a nejednou vás doslova ochromí nepříjemný pach podobný tomu, jaký vydává hnijící maso. Nic zvláštního, setkali jste se s hadovkou smrdutou. Tato houba dokáže páchnout i několik desítek metrů ve svém okolí. Jinak je ale také v určitém stádiu překvapivě jedlá. My se v následujících řádcích na tuto hříčku přírody nápadně připomínající pánská rozmnožovací ústrojí podíváme mnohem podrobněji.

Penis nestoudný nenechá nikoho chladným

Latinský název hadovky smrduté zní Phallus impudicus L. V překladu se jedná o penis nestoudný. Houba byla v minulosti považována za velmi účinné afrodisiakum. V mládí hadovka smrdutá svou plodnicí nápadně připomíná vajíčko. Z toho se postupně vyvíjí houba nápadně připomínající pánská penis ve ztopořeném stavu. Ostatně byla také zasvěcena bohyni úrody a plodosti Ceres. Ve středověku se konzumovala na zvýšení potence a běžně se pak také házela dobytku. Hádejte, za jakým účelem…

Hadovka smrdutá

Je překvapivě jedlá, ale…

Houboví fajnšmekři si na hadovce smrduté mile rádi smlsnou. Mladé plodnice nápadně připomínají vajíčko. Ostatně, mnohdy jsou označovány jako čertova vajíčka. Vajíčko se při přípravě zbaví oné rosolovité hmoty a následně nakrájí na plátky. Poté se smaží. Tato lahůdka by měla pomoct při zvýšení potence. Chutí prý připomíná smažený hermelín. Je třeba prostě vyzkoušet na vlastních chuťových buňkách.

Hadovka smrdutá

Kdy a kde se s hadovkou setkáte?

Co se týká rozšíření, nejvíce roste hadovka smrdutá v Evropě, nicméně setkat se s ní lze i v Austrálii, Americe či Japonsku. U nás roste hadovka smrdutá od léta do podzimu, a to mnohdy i v době, kdy jiné houby kvůli suchu nejsou. Často ji najdeme v bukových lesích, kde je dostatečné množství dusíku v půdě, který ke svému růstu potřebuje. Často se na ni slétají mouchy, jimiž bývá doslova obklopena.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *