Růžičková kapusta a zelí – při správné přípravě překvapí chutí i léčivými účinky

Asi těžko bychom našli podceňovanější druhy zeleniny, než jsou právě tyhle dva. Ještě donedávna byly považovány spíše za stravu chudých lidí, ale dnes je naopak stále více oceňují i milovníci zdravé výživy. A to opravdu řádně.

Pokud se podíváme na jejich léčivé vlastnosti, zjistíme, že každý z těchto druhů může nabídnout jeden zajímavý benefit.

Výhody konzumace zelí a růžičkové kapusty

U této zeleniny jde o látku zvanou sulfarafan. Jak zelí, tak i ještě méně oblíbená kapusta, ji totiž obsahují opravdu velké množství. Možná ji neznáte, ale v našem těle tvoří nezbytnou součást enzymů a působí i jako velmi výrazný faktor proti vzniku nebezpečných tumorů.

Problémem však na druhé straně může být vysoký obsah síry, který u některých lidí způsobuje plynatost. Tu lze zmírnit například přidáním kmínu, saturejky nebo jiného protinadýmavého koření a bylin do jídla.

Foto: Pixabay

Měli byste vědět: Zelná šťáva se dříve používala i jako účinný prostředek proti žaludečním vředům.

Jak jsou na tom s obsahem vitamínů a minerálů

Věděli jste například, že dvě třetiny obsahu šálku, naplněného zelnými listy, nám dodá potřebnou dávku vitamínu C na celý den? Růžičková kapusta zase obsahuje látky, jež brání tvorbě polypů na výstelce tlustého střeva (právě polypy bývají považovány za předstádium rakoviny).

V jaké formě si zelí a kapustu dopřát

Samozřejmě čím méně tepelně upravené, tím lépe. Doporučujeme zejména dušení nebo ještě lépe blanšírování. Zkuste kapustičky rychle povařit v horké vodě, následně prudce zchladit a nakonec rozpůlené osmažit na kapce kvalitního oleje. Budou báječně sladké, uvidíte. Ale v zásadě se počítá každá úprava, takže i zelné závitky nebo zapečená kapusta udělají pro vaše zdraví hodně.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: hubnuti-dieta-a-zdrava-strava.zdrave.cz

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)