Vstavač luční

Vstavač polní: Krásná květina, která neomrzí

Vstavač je velmi rozsáhlý rod rostlin z čeledi vstavačovitých. Zástupců tohoto rodu je známo asi 80 a 11 z nich roste i u nás.  Mezi známé druhy patří vstavač vojenský, vstavač kukačka, vstavač nachový a vstavač mužský. Dost často se však používá jen název Vstavač/Vstavač polní.  Na některé druhy se dnes blíže podíváme.

Vstavač mužský a afrodiziakální účinky

Vstavač mužský, Orchis muscula nebo též horská orchidej patří k našim nejvzácnějším orchidejím. Jedná se o vytrvalou zelenou bylinu, která dorůstá výšky  20-60 cm. Listy jsou zelené, růžicově rozprostřené s délkou 7-20 cm. Vstavač mužský má větší nápadné květy v růžových a fialových odstínech.  Doba květu je od května do června. Roste na čerstvých, nehnojených loukách, křovinatých stráních, na hranicích lesa a louky.  V dřívějších dobách byl tento druh často využíván pro své afrodiziakální účinky.

Vstavač obecný neboli vstavač kukačka

Vstavač kukačka byl dříve nejrozšířenějším druhem celého rodu.  Dnes už však patří k silně ohroženým druhům, příčinou je zřejmě velká citlivost na stále vyšší koncentraci minerálních látek v půdě. Rostlina je vysoká 8- 30 cm.  Listy jsou kopinaté a sivozelené, dosahující délky až 14 cm. Vstavač kukačka má středně velké květy nachové až růžové barvy. Někdy ho můžeme spatřit i s bílými květy, ale ojediněle. Nejčastěji se vyskytuje v nižších polohách podhůří a v oblasti pahorkatin.

Vstavač nachový a jeho časté křížení

Vstavač nachový dorůstá výšky 30-70 cm. Má nafialovělé listy, seskupené ve spodní části lodyhy a bohaté květy.  Listeny jsou malé a fialové barvy. Tento druh roste od nížin po pahorkatiny a to ve světlých listnatých lesích, na mýtinách nebo na okrajích lesů. Výskyt vstavače nachového se často kryje se vstavačem vojenským. Vzniká tak celá řada kříženců těchto dvou druhů.  Při vadnutí nebo po usušení voní vstavač nachový po kumarinu.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *