Zalévání ovocných stromů: Realita, která nás už dostihla

Zdá se vám v létě nezbytné pravidelné zalévání trávníku? Podle jeho barvy nejspíše ano, nicméně právě u trávy není rozhodující, jestli je nebo není aktuálně sytě zelená! Má totiž schopnost vzbudit dojem takřka suchého porostu. Při podzimních deštích ovšem bez problémů zregeneruje a dosáhne opět tradičního travnatého zeleného zbarvení! U ovocných stromů a keřů je tomu ovšem jinak. Strádají mnohem více. Nevěříte? Čtěte dál, právě tomuto dnes kvůli vedrům ožehavému tématu se budeme věnovat podrobněji.

Jabloň

Čím a jak zalévat?

Pro zalévání stromů je optimální mírně zásaditá voda. Rozhodně je vhodnější také voda odstátá. Máte-li doma barel o objemu 1000 l, případně plastový či kovový sud nebo jiný rezervoár, máte vyhráno. Co se týká samotného zalévání, rozhodně nevylévejte vodu přímo na kmen! Stromy mají rozsáhlý kořenový systém a kořeny jdou směrem od stromu. Jsou poměrně plytké a ty nejmenší kořínky se nacházejí dál od kmene. Právě ony potřebují vody co možná nejvíce! Proto se nebojte a zalévejte plochu pod stromem plošně. Obecně se doporučuje do obvodu koruny stromu.  

Zalévání ovocných stromů detail

Kolik vody si stromy zaslouží?

Je velmi složité stanovit, jaké množství vody je pro zalévání ovocných stromů zapotřebí. Vše se totiž odvíjí zejména faktorů, jimiž jsou:

 • velikost stromu,
 • stáří stromu,
 • umístění stromu v sadu,
 • poloha samotné zahrady,
 • aktuální počasí,
 • přítomnost či nepřítomnost plodů.

Obecně se u vzrostlých stromů doporučuje zalévat méně často. O to větší dávku vody bychom ale měli použít. Půda by se měla dokonale zavlažit přibližně do hloubky cca 1 m. V některých zdrojích se uvádí 100 l vody zhruba dvakrát do měsíce. Jiné a i podle nás přesnější uvádí 30 l na 1 m².

Zalévání ovocných stromů

Jak jinak řešit dostatek vlhkosti u ovocných stromů

Určitě se vyplatí také popřemýšlet o tom, jak udržet v blízkosti ovocného stromu dostatek vláhy. Výbornou volbou je samozřejmě zavedení drenážní vrstvy. Není problém okolo stromu zabudovat drenážní trubku. Zajímavé řešení představují i různé hydrogely, které jsou schopné udržovat déle trvající vlhkost.

Zalévání ovocného stromu

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

24 komentářů

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   souhlasím, já teď zalévám častěji. Čerpám dešťovou vodu z velkého 1000l barelu, takže stromkům dopřeju. Mám je ještě celkem malé, viz fotografie v článku.

   1. jiri@kaderavek.cz'jiri kaderavek Odpovědět

    Nevím, kdy u vás naposled pršelo, ale dle článku vám ten 1000l barel už dávno nestačí. Tedy pokud bydlíte na Jižní Moravě tak určitě.

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     No, tak týden zpátky plus mínus. Úplně na jihu nejsme. Mám malou zahrádku, takže tam spotřeba vody není až tak vysoká. Můžu z toho tedy zalévat i stromy. Pravda je ale ta, že už v barelu moc vody nebude. Déšť asi hned tak nepřijde.

   2. Novakj155@seznam.cz'Jiří Novák Odpovědět

    Já jsem pořídil nadzemní bazén na vodu asi 5 kub. Vyšel cenově jako plastový sud 1000 l. Přez zimu je bazén odolnější, pokud v něm nechám vodu. Dešťová nestačí, benzínovým čerpadlem dočerpávám z vydatnějšího potoka.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký večer, díky za hodnotný komentář, jenž obohatil mě i další čtenáře.

 1. radsi.nic.1@seznam.cz'Irma Odpovědět

  Zalévat 2 x do měsíce dostatečným množstvím vody je podstatně účelnější než zalévat častěji tak trošku.
  Ještě připojím, že zalévat se musí pomalu, aby se voda stíhala vsakovat do země a nerozlévala se zbytečně po okolí.

 2. Waketai@seznam.cz'Waketai Odpovědět

  ….zajímala by mně rada při počtu 80 stromků a v době, kdy je vydán pomalu v celé republice zákaz zalévání pitnou vodou a v polovině republiky zákaz odběru povrchových vod. Já osobně stromky nezalévám, ono je totiž umění zasadit strom a strom si vychovat na vodu. On si totiž strom zvykne na zálivky a pak je to pohroma…

 3. chrobb@seznam.cz'Jiří Odpovědět

  To jsou věci 30 litrů na metr , to máte tak do 10ti cm hloubky.Raději si sežeňte podnož, nebo vypěstujte vlastní stromek co má kůlový kořen, který leze do hloubky a vodu si najde, teda pokud nemáte v blizkosti studnu, jako náš dmentní soused který má hned 2 pa potom se diví že mu tam njic neroste, včetně těch stromků

 4. sulakova@centrum.cz'Hanka Odpovědět

  Dobrý den, Radku, jen drobný detail, který se netýká přímo článku: odkaz „viz“ je celé slovo, nikoli zkratka (něco jako „hleď“, nebo „podívej“), takže se píše bez tečky. 😉 Je to jen drobnost, ale když už se vyjadřuje odborník, za kterého Vás považuji, měl by se umět prezentovat na všech urovních, tj. i na té jazykové. 🙂
  Srdečně zdraví
  Hanka

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den, Hanko,
   děkuji za poznámku. Je to skutečně tak. Za odborníka se nepovažuji, ač mám češtinu vystudovanou.
   Při množství textů, jež píšu a denně opravuju, se i toto stane, což mě samozřejmě neomlouvá.
   Chyba opravena.

 5. Ko.Alice@seznam.cz'Radmila Bajcarová Odpovědět

  Dobrý den. Potřebuji poradit , zda můžu zalít zahradu vodou z bazénu . Budeme částečně vypouštět .Děkuji Radka

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký večer,
   slouží pouze k tomu, abych při sekání trávy strunovou sekačkou nepoškodil kmen stromu.
   Je podélně rozřízlá, takže v případě potřeby ji lze sundat. V zemi prakticky není, možná pár cm.

 6. spacek.jiri.zn@seznam.cz'Jiří Špaček Odpovědět

  Takové dávky vody by se stromům jistě líbily, ale při pravidelném suchu je to neřešitelné stejně, jako akce „dešťovka“. A lít tam stovky kubíků pitné vody je nesmysl a nikdy si na ni ani nevyděláte. To šlo v době, kdy stála vody asi 45 hal. ! Takže zaléváme hlavně mladé stromky a ostatní jen tak šidíme. Jinak chytáme každou dešťovou kapku i sníh, ale do léta se vydržet nedá. Kubíkové nádrže jsou na každém kroku po zahradě a běháme s hadicemi a čerpadly i v noci, když náhodou zaprší. O tom se těm kteří si myslí, že na Moravě vše roste samo, ani nezdá . Pak přijde krupobití, nebo jarní mrazík a máte jen oči pro pláč !!!

   1. qwert137@email.cz'Emilie Provazníková Odpovědět

    To jsem ráda, že nejsme jediní, kdo v dešti běhají po zahradě, čerpají vodu zachycenou ze střech do kubíkových nádrží a když jsou náhodou plné, tak, přestože prší, zalévají stromy „do zasoby“. Jeste jsem nevidela nikoho, kdo by si počítal jako my.😀

    1. antonjambe@gmail.com'janmbe Odpovědět

     Paní buďte v klidu, nejste opravdu sama :-). Děláme to stejně tak posledních pár suchých let a jak tak slyším tak to budeme dělat čím dál více a častějí…

 7. bohdaj@gmail.com'Jana Bohdanova Odpovědět

  vyborne pro dreviny, stromy je mulcovani, take uchovava vlhkost v obdobi sucha….stromy mulc miluji. U me zname svestky, ktere nerodily, po mulcovani zarodili. Doporucuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *