18/08/2018
Kategorie: Aktuality, Novinky, Sad

Zalévání ovocných stromů: Realita, která nás už dostihla

Zdá se vám v létě nezbytné pravidelné zalévání trávníku? Podle jeho barvy nejspíše ano, nicméně právě u trávy není rozhodující, jestli je nebo není aktuálně sytě zelená! Má totiž schopnost vzbudit dojem takřka suchého porostu. Při podzimních deštích ovšem bez problémů zregeneruje a dosáhne opět tradičního travnatého zeleného zbarvení! U ovocných stromů a keřů je tomu ovšem jinak. Strádají mnohem více. Nevěříte? Čtěte dál, právě tomuto dnes kvůli vedrům ožehavému tématu se budeme věnovat podrobněji.

Jabloň

Čím a jak zalévat?

Pro zalévání stromů je optimální mírně zásaditá voda. Rozhodně je vhodnější také voda odstátá. Máte-li doma barel o objemu 1000 l, případně plastový či kovový sud nebo jiný rezervoár, máte vyhráno. Co se týká samotného zalévání, rozhodně nevylévejte vodu přímo na kmen! Stromy mají rozsáhlý kořenový systém a kořeny jdou směrem od stromu. Jsou poměrně plytké a ty nejmenší kořínky se nacházejí dál od kmene. Právě ony potřebují vody co možná nejvíce! Proto se nebojte a zalévejte plochu pod stromem plošně. Obecně se doporučuje do obvodu koruny stromu.  

Zalévání ovocných stromů detail

Kolik vody si stromy zaslouží?

Je velmi složité stanovit, jaké množství vody je pro zalévání ovocných stromů zapotřebí. Vše se totiž odvíjí zejména faktorů, jimiž jsou:

 • velikost stromu,
 • stáří stromu,
 • umístění stromu v sadu,
 • poloha samotné zahrady,
 • aktuální počasí,
 • přítomnost či nepřítomnost plodů.

Obecně se u vzrostlých stromů doporučuje zalévat méně často. O to větší dávku vody bychom ale měli použít. Půda by se měla dokonale zavlažit přibližně do hloubky cca 1 m. V některých zdrojích se uvádí 100 l vody zhruba dvakrát do měsíce. Jiné a i podle nás přesnější uvádí 30 l na 1 m².

Zalévání ovocných stromů

Jak jinak řešit dostatek vlhkosti u ovocných stromů

Určitě se vyplatí také popřemýšlet o tom, jak udržet v blízkosti ovocného stromu dostatek vláhy. Výbornou volbou je samozřejmě zavedení drenážní vrstvy. Není problém okolo stromu zabudovat drenážní trubku. Zajímavé řešení představují i různé hydrogely, které jsou schopné udržovat déle trvající vlhkost.

Zalévání ovocného stromu

22 komentářů
 1. vl.vymetal@seznam.cz'
   • jiri@kaderavek.cz'
   • Novakj155@seznam.cz'
 2. a.em@seznam.cz'
 3. martin.porizek@gmail.com'
 4. radsi.nic.1@seznam.cz'
 5. Waketai@seznam.cz'
 6. chrobb@seznam.cz'
 7. sulakova@centrum.cz'
 8. Ko.Alice@seznam.cz'
 9. antonin.buchta@seznam.cz'
 10. antonin.buchta@seznam.cz'
 11. spacek.jiri.zn@seznam.cz'
  • VlTr1@seznam.cz'
   • qwert137@email.cz'
    • antonjambe@gmail.com'
 12. peparachunek@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *