Vše o smetaně: víme, jak poznat, že je ta prošlá ještě v pořádku a jak ušlehat šlehačku z té zmražené

Ne vždy máme to štěstí, že najdeme v lednici jen a jen 100% použitelné produkty. Stačí trochu více zaplněné police a smetana v rohu snadno překročí datum spotřeby. A co si s ní tedy v takovém případě počít?

Skalní výživoví poradci samozřejmě za všech okolností radí „vyhodit“ protože „co kdyby náhodou.“ Ovšem pokud si vzpomeneme na smetanu, uchovávanou dlouhé týdny ve sklepech našich praprababiček, můžeme být někdy na pochybách.

Jak poznat prošlou smetanu

Jak tedy na to, pokud nechcete plýtvat potravinami, ale zároveň si zakládáte i na svém zdraví? Není to tak složité. Prvním vodítkem je rozhodně tvar kelímku. Nafouklé víčko značí problém a okamžitou cestu do koše. Je-li vše v pořádku, pak se zaměřte na vůni (musí být smetanová) a žluté zbytky přischlé smetany na krajích kelímku (neměly by se vyskytovat nebo jen minimálně).

Foto: Pixabay

Pokud ani tady nenajdete problém, pak už zbývá jen test chuti. Chutná-li smetana standardně, je vše v pořádku a lze ji použít do jakéhokoliv receptu. Naopak lehce nakyslá chuť značí, že jde o výrobek vhodný výhradně k tepelné úpravě. A hořkost (byť jen stopová) jasně říká, že tuhle smetanu už zkrátka jíst nemůžete.

Mrazením smetany předejte problémům

I když si něco takového obvykle neumíme představit, v zemích, kde po celý rok panují vysoké teploty (například v Austrálii), je něco podobného zcela běžné. Zamrazíte-li smetanu rychle (a nenecháte ji v mrazáku déle než šest měsíců), bude po rozmrazení jako čerstvá. Můžete ji dokonce i ušlehat – jen nesmíte šlehač hned pustit na plné otáčky, nutný je pomalý rozjezd. Bohužel některé méně kvalitní druhy utvoří i po ušlehání menší hrudky, i když chuťově bude smetana v pořádku. Musíte si tedy jednotlivé značky výrobků předem vyzkoušet.

Náhledové foto: Pixabay

https://www.prozeny.cz/clanek/7-typu-potravin-ktere-muzete-v-klidu-jist-i-prosle-11465

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)