Malá zahrádka s velkou úrodou: Efektivní zahradničení na malém prostoru

Paprika

Ne všichni máme k dispozici velkou zahradu. Mnohdy se musíme spokojit s menším prostorem. Často chceme na zahradě vypěstovat co největší množství rostlin a využít ji efektivně i jinak. My se v následujících řádcích podíváme na alternativy, jež se nabízejí.

Používejte vyvýšené záhony

Zapomeňte na klasickou výsadbu v řádkových záhoncích. Díky vyvýšeným záhonkům a pomocí čtvercové výsadby dokážete na stejné ploše vypěstovat až desetinásobek produkce. S vyvýšeným záhonem se vyhnete nadbytečnému množství plevele, odtékání vody a zhutnění zeminy a chráníte své rostliny před živočišnými škůdci. Díky vyvýšeným záhonům můžete také prodloužit zahradní sezónu, pokud si na ně umístíte kryty s fólií a vytvoříte si z nich malé pařeniště.

Vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon: Foto Radek Štěpán

Saďte méně ale častěji a pravidelně

Pravidelná výsadba udrží vaši zahradu produktivní téměř nepřetržitě. Jakmile sklidíte jednu plodinu, mějte připraveny sazenice, které ji okamžitě na stejném místě nahradí. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete sadit rychle zrající zeleninu jako jsou třeba saláty nebo ředkvičky.

Kombinujte

Vysazujte společně malé a větší rostliny na jedno místo. Kombinujte také rostliny s rozdílnou délkou zrání. Díky této technice můžete i na malé ploše vypěstovat více, prostor využít lépe a efektivněji. Rostliny pěstované touto technikou by měly být vysazeny tak blízko u sebe, aby se vzájemně dotýkaly. Ty nižší by měly zastínit půdu natolik, aby zamezily růstu plevele a udržely vlhkost. Odpadne vám tak i potřeba mulčování. Jakmile se rostliny začnou vzájemně vytěsňovat, začněte sklízet ty, které rychle dozrávají. Z tohoto hlediska je vhodné kombinovat výsadbu například salátu s náročnější zeleninou jako jsou třeba rajčata.

Rajčata

Rajčata: Foto Radek Štěpán

Rostliny nemusí soupeřit, mohou spolupracovat

Některým plodinám se daří víc, pokud jejich sousední rostliny zakořeňují do jiné hloubky. Proto je dobré párování mělce zakořeněné zeleniny, například fazolí, s rostlinami, které koření hluboko. To může být například řepa. Podobně efektivně může působit kombinace zelí nebo okurek s mrkví a fazolemi. Tyto plodiny spolu rozhodně nebudou soupeři o živiny.

Rozplánujte si zahradu

Ze severní strany si postavte oplocení a k němu saďte ty nejvyšší rostliny, aby nestínily těm nižším Pamatujte, že dobrou zahradu dělá hlavně kvalitní půda, dostatek slunce a dobrá drenáž. Přizpůsobte svou zahradu svým podmínkám.

Paprika: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.