Vrtalka pórová jako nepříjemné překvapení v pórku

Vrtalka pórová

Máte rádi pór a nedovedete si bez něj představit ani jednu sezonu? Aby ne, tato skvělá zelenina obsahuje spousty pro lidské tělo prospěšných látek. Na pěstování je poměrně nenáročná a můžete si být jistí tím, že vám vyroste. O to větší překvapení vás ale nejspíše bude čekat při sklizni póru. Je plný malých larviček vrtalky pórové a chuť na něj zrovna velkou nemáte. No, není se čemu divit. Před vrtalkou je třeba se chránit mnohem dříve, a to prevencí v průběhu sezony.

Dvě generace vrtalek za jednu sezonu

Vrtalka pórová označovaná latinsky jako Phytomyza gymnostoma se nezaměřuje pouze na pór. Napadá i raně vzešlou cibuli nebo cibuli ozimou. Na jaře napadne i česnek. Jinak se jedná o šedočernou mouchu mající světlou hlavu. Délka jejího těla činí kolem 4 mm. V zimě vrtalky přezimují v pupariu. Nachází se na zbytcích napadených rostlin v zemině. První generace škůdců se líhne od dubna do počátku května. Mouchy postupně dospějí a nakladou opět vajíčka. Jde o druhou generaci. Ta bývá mnohem početnější a k rozvoji škůdců dochází v srpnu a září.

Vrtalka pórová

Larva vrtalky pórové: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Provrtají pór dokonale

Pór bývá vrtalkou pórovou dokonale poničen. Samotná vajíčka kladou samičky do stonku póru, a to přímo mezi onu bílou a zelenou část. Vpichy lze spatřit pouhým okem a vypadají jako malinkaté kuličky. Larvy škodí samozřejmě požerem, a to směrem ke kořenům póru. Dorůst se mohou velikosti od 5 do 8 mm. Kuklí se buď v zemině nebo na konci micey. V každé rostlině může být spousta larev i kukel.

Vrtalka pórová

Vrtalka pórová: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Optimální je mechanická obrana

Ideální je přikrýt výsadbu bílou netkanou textilií. Mouchy se k rostlinám nedostanou a nenakladou vajíčka. Vhodné je také umístit pór na záhon, kde ještě nebyl. V zemině jsou ukryté kukly vrtalky pórové. Jinak není od věci obestřít záhon třeba heřmánkem. Ten by měl vrtalku odpudit.

Larva vrtalky pórové: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.