Krmítka pro ptáky: kam je umístit a co na ně

Krmítka

Přes zimu je potřeba myslet také na tvory, kteří na naší zahradě mohou také pomoci. Pokud ptáky považujete za škodné a neprospívající tvory, je tento článek právě pro vás. Například sýkorky mohou při hnízdění zkonzumovat neuvěřitelné množství hmyzu, který by mohl poškodit vaše ovoce a zeleninu. Ale také vrabci, zvonci a dlaskové mohou významně likvidovat nežádoucí hmyz na vaší zahradě. A proto je potřeba se ptáčkům za jejich práci odvděčit a sem tam jim přidat něco do zobáčku.

Jaké vybrat krmítko?

Zima je pro ptáky, kteří neodlétají do teplých krajin, náročným obdobím. Právě přikrmování jim může dokonce zachránit život. Krmítka nejsou jen pro zručné kutily, kteří to umějí se dřevem. Poměrně levná a pěkná krmítka můžete dnes sehnat v jakýchkoli zahradních centrech. A k jejich vystavení by mělo dojít právě v listopadu, aby si na ně ptáčci zvykli. Mnohem příjemnější jsou krmítka, která jsou vyrobena z přírodních materiálů (dřevo, bambus apod.).

Krmítko

Krmítko: Foto Pixabay

Co patří do krmítka?

Ptáci ale nemohou jít všechny lidské potraviny. Proto jim na krmítka rozhodně nedávejte zbytky z vašich pokrmů ani sladkosti či slané pochutiny. To co naopak do krmítka patří jsou slunečnicová semínka, lůj a lojové koule, ale také další druhy semínek a obilovin. Na tom si ptáci pochutnají a neohrozí je to na životě.

Bezpečné umístění krmítka

Při výběru místa pro své krmítku musíte zvážit také to, že v okolí se pohybuje spousta koček. A kočky jsou velice mrštná stvoření, která se mohou dostat na krmítko a pochytat si zde několik ptáčků. Vhodné je krmítko umístit tak, aby bylo minimálně 1,5 metru nad zemí. To by mělo zajistit ptákům dostatečný přehled a současně odradit kočky. Dbejte ale také na to, aby krmítka byla dostatečně vzdálena od stromů – aspoň dva metry od stromů, protože na nich mohou číhat kočky či kuny.

Krmítko: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!