Voda z vařených brambor není vždy takový poklad. Někdy je lepší ji vylít

Vařené brambory

Vařené brambory jsou nezbytným základem mnoha pokrmů. Během vaření se z nich však do vody louhují mnohé živiny, zejména vitamíny a minerální látky. Ne vždy je její další použití tak bezproblémové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Voda z vařených brambor není zkrátka vždy takový poklad.

Oloupané vařené brambory

Z těchto brambor se část zdraví prospěšných látek vyluhuje do vody. Z nových brambor můžete vodu použít třeba na česnečku, ale ze starších se doporučuje vylít. Obsahuje totiž mimo jiné i jedovatý solanin, zvláště když brambory nebyly skladované v temnu a jsou nazelenalé. Výhodou takto vařených brambor ale je, že vodu můžete rovnou ochutit a brambory tuto chuť a vůni přijmou. Po uvaření jsou hned k dispozici k podávání. Vyluhování části minerálů zamezíte vařením v parním hrnci. Bylinky na ochucení můžete vložit do vody a během vaření brambory osolit.

Brambory

Foto: Pixabay

Jak na perfektně uvařené brambory

  • Brambory umyjte a oloupejte. Dobře to jde škrabkou na brambory nebo zeleninu, nožem uděláte příliš silné slupky.
  • Dejte vařit vodu v množství, aby byly brambory tak akorát potopené, čím méně vody, tím méně se vyluhují a budou i chutnější.
  • Vodu ochuťte solí, kmínem a bylinkami, například libečkem, petrželovou nebo celerovou natí, koprem.
  • Brambory nakrájejte na stejnoměrné kousky, ty menší nechte v celku.
  • Vložte je do vařící vody a uvařte do měkka.
  • Délku varu zkrátí papiňák.

Zdroj: https://www.receptyonline.cz/15-nejlepsich-receptu-na-bramborovy-salat/, https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/5-nej-bramborovych-salatu-podle-nasich-nejlepsich-sefkucharu.A101206_143000_dobra-chut_glu, https://www.vitalia.cz/clanky/u-bramboroveho-salatu-je-nejdulezitejsi-spravny-pomer-zeleniny-a-brambor/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)