Vlašské ořechy

Vlašské ořechy dozrávají: Kdy a jak je sklízet

Díváte se na svůj ořešák a zjišťujete, že plody budou co nejdříve zralé? Ano, vždyť čas vlašských ořechů právě přihází. Jejich sklizeň se tudíž stane nezbytností a vy byste se na ni měli rozhodně připravit. Někdo nic neřeší a čeká, až zralé ořechy postupně popadají na zem. Jiní lidé ale vylezou na stromy a následně jím tak dlouho klátí a třesou, až ořechy popadají. Mnohem lepší je první alternativa. To ale není všechno. Důležité je poznat, kdy jsou ořechy zralé, vědět, jak se co nejméně umazat a vyvarovat se dalších případných pochybení.

Už je čas na sklizeň?

Jak vlastně poznáte, že uzrál čas na sklízení vlašských ořechů? Určitě je zapotřebí trpělivost. Plody ořešáku vlašského označovaného jako Juglans regia se sklízí až v době, kdy dozrají. Jak se to tedy pozná? Především podle zeleného pouzdra plodů, které postupně tmavne a praská. Ořechy se uvolňují a padají na zem. Co se týká sklizně, ta se odvíjí od druhu ořešáku. Obecně dozrávají od září do října. Mnohdy se sklízí i po prvních mrazech. Optimální je tedy opakované sbírání uzrálých plodů pod stromem. Nouzově lze s ořešákem třást v době, kdy hrozí dlouhodobě vlhké počasí, případně nemáme-li strom u domu.

Vlašské ořechy

Co následuje po sběru ořechů?

Odstranění slupek. Ty poměrně hodně špiní, vzít si na ně proto můžete rukavice. Někdy se vyplatí jen ruce namazat, případně je poté pokapat citronovou šťávou. Alternativ je hodně. Jestliže slupky na plodech stále zůstávají, nevadí, nechte je sušit i se zbytky. Jen kontrolujte, zdali neplesniví. Sušit by se ořechy měly zhruba nějakých 3 až 5 týdnů. Optimální je jenom jedna vrstva a suché světlé místo. Poté se ořechy tradičně skladují v prodyšných pytlích v suchém a chladném prostředí.

Vlašské ořechy

Co se může stát, když se sklidí nezralé ořechy?

V podstatě z nich nepůjde odstranit oplodí. Jinak také pravděpodobně velmi rychle podlehnou plísním. Jejich chuť bude nepoměrně horší než u zralých plodů. Z pohledu trvanlivosti se také nebude jednat o žádnou hitparádu. Čekání na zralost se zkrátka vyplatí.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *