Praskání rajčat

Co stojí za praskáním rajčat

Těšili jste se na úrodu rajčat, nicméně setkáváte se spíše s větším množstvím popraskaných plodů? Je to možné, u některých pěstitelů jsou rajčata popraskaná už v době na počátku sklizně. Nyní postupně dochází vlivem velké vlhkosti už k praskání mnohem většího množství plodů. Právě proto není od věci něco málo o praskání rajčat vědět. Jen tak totiž můžete do jisté míry tomuto nepříjemnému jevu předejít. My se podíváme postupně na hlavní příčiny praskání rajčat, na to, jestli existují rezistentnější odrůdy, a v neposlední řadě upozorníme na správnou zálivku rajčat.

Hlavní důvody praskání rajčat

Proč rajčata vlastně praskají? Příčin bychom mohli najít hned několik, přičemž v první řadě upozorníme na ty fyziologické. Jde o abiotické poruchy, které nemají nic společného se škůdci a houbami. Za nejčastější a největší příčinu se považuje fakt, že po obdobích sucha přichází buď silné deště, nebo zbytečně vydatná zálivka. Rajče se neumí s nadměrným přísunem vody poprat a praská. Praskání pletiva se logicky nejvíce projevuje u plodů, jejichž slupka není nijak výrazně silná. Až po prasknutí do plodů pronikají bakterie a houby. Hniloba se projevuje velmi rychle.

Praskání rajčat

Existují méně praskavé odrůdy?

Nejnáchylnější bývají k praskání hlavně odrůdy s menšími výnosy typu F1 hybridů. Mezi odrůdy vysoce odolné vůči praskání řadíme zejména:

  • Tipo,
  • Toríno,
  • Bejbíno,
  • Orkadu,
  • Partner,
  • Start
  • a některé další.

Praskání rajčat

Jak na správnou zálivku rajčat?

Největší spotřebu vody mají rajčata v době tvoření plodů. Optimálně vždy večer po sklizni je třeba rostliny zalít. I když některé zdroje uvádějí, že minimální zálivka vede k tomu, že rajčata jsou sladší. Jinak není od věci kolem rostlin zapracovat mulč. Vlhkost se bude držet delší dobu. Jinak zálivka musí být řešena tak, že voda přijde přímo k rostlinám a ne na ně.

Praskání rajčat

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *