Praskání rajčat

Co stojí za praskáním rajčat

Těšili jste se na úrodu rajčat, nicméně setkáváte se spíše s větším množstvím popraskaných plodů? Je to možné, u některých pěstitelů jsou rajčata popraskaná už v době na počátku sklizně. Nyní postupně dochází vlivem velké vlhkosti už k praskání mnohem většího množství plodů. Právě proto není od věci něco málo o praskání rajčat vědět. Jen tak totiž můžete do jisté míry tomuto nepříjemnému jevu předejít. My se podíváme postupně na hlavní příčiny praskání rajčat, na to, jestli existují rezistentnější odrůdy, a v neposlední řadě upozorníme na správnou zálivku rajčat.

Hlavní důvody praskání rajčat

Proč rajčata vlastně praskají? Příčin bychom mohli najít hned několik, přičemž v první řadě upozorníme na ty fyziologické. Jde o abiotické poruchy, které nemají nic společného se škůdci a houbami. Za nejčastější a největší příčinu se považuje fakt, že po obdobích sucha přichází buď silné deště, nebo zbytečně vydatná zálivka. Rajče se neumí s nadměrným přísunem vody poprat a praská. Praskání pletiva se logicky nejvíce projevuje u plodů, jejichž slupka není nijak výrazně silná. Až po prasknutí do plodů pronikají bakterie a houby. Hniloba se projevuje velmi rychle.

Praskání rajčat

Existují méně praskavé odrůdy?

Nejnáchylnější bývají k praskání hlavně odrůdy s menšími výnosy typu F1 hybridů. Mezi odrůdy vysoce odolné vůči praskání řadíme zejména:

 • Tipo,
 • Toríno,
 • Bejbíno,
 • Orkadu,
 • Partner,
 • Start
 • a některé další.

Praskání rajčat

Jak na správnou zálivku rajčat?

Největší spotřebu vody mají rajčata v době tvoření plodů. Optimálně vždy večer po sklizni je třeba rostliny zalít. I když některé zdroje uvádějí, že minimální zálivka vede k tomu, že rajčata jsou sladší. Jinak není od věci kolem rostlin zapracovat mulč. Vlhkost se bude držet delší dobu. Jinak zálivka musí být řešena tak, že voda přijde přímo k rostlinám a ne na ně.

Praskání rajčat

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

2 komentáře

 1. ALENA Odpovědět

  Dobry den poradi mi nekdo ve skleniku mam okurky hadovky,vyrostou par centimetru a na spicce se objevude zazloutnuti a okurka se zcvrkne a zplesnivi,co delam spatne dekuji Alena

 2. L Odpovědět

  Bud máte na rostlině moc plodů a neužíví je nebo je potřeba rostliny pohnojit. Myslím, že nedostatek dusiku. Také záleží jestli mate rostliny určené do skleniku, které nepotřebuji opyleni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *