Lebeda: připravte si lebedový špenát nebo šťávu

Lebeda zahradní

Ačkoli mnozí z nás považují lebedu za svého přirozeného nepřítele v zahradě, nejedná se pouze o plevel. Lebedu lze připravit podobnými způsoby, jakými připravujete špenát. Takže když ji příště objevíte na své zahradě, zkuste si na ní pochutnat ještě předtím, než ji začnete likvidovat. Lebeda je sice nepříjemná tím, že se poměrně rychle množí, její výhodou je ale její chuť. Listy také můžete sbírat postupně.

Jak konzumovat listy lebedy?

Mladé listy lebedy lze konzumovat syrové, například v zeleninových salátech nebo pomazánkách. Starší listy je potřeba krátce povařit, můžete je podávat například v polévkách či omáčkách, nebo je použít jako přílohu. Dušenou lebedu můžete připravit stejným způsobem jako dušený špenát, a také ji stejnými způsoby podávat (s brambory či bramborovým knedlíkem, s vejcem či výpečky z masa apod.). Chuť lebedy je velice jemná a hodí se k pečeným a grilovaným masům.

Lebeda zahradní

Lebeda: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Nejen chuť, ale i barvivo

Lebeda může mít také červenou barvu. Její listy se pak mohou hodit také jako barvivo, když budete chtít z bílé omáčky nebo polévky připravit růžovou. Tento trik se vám jistě bude hodit!

Zeleninová šťáva

Lebedu lze použít taktéž na přípravu zeleninových šťáv, ale také odvarů či nálevů. Listy a zejména i nať lebedy je možné také sušit. Nejenže si na šťávě pochutnáte, můžete jí ale vyléčit také zdravotní problémy, jako je kašel a chrapot. Těhotné ženy používají čerstvou šťávu z lebedy oslazenou medem jako prevenci proti těmto nepříjemným projevům onemocnění.

Lebeda zahradní

Lebeda: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Odvar z lebedy

Odvar z lebedy se používá na kašel. Jeho příprava je jednoduchá. Vezměte čtyři lžíce sušené nebo čerstvé nati z lebedy a zalijte je 500 ml vody. Tyto dvě ingredience povařte asi 2 minuty a poté odstavte. Nechte asi 30 minut louhovat a poté slijte. Užívejte 4 krát denně asi 100 ml šťávy oslazené medem.

Nálev z lebedy

Nálev se zase používá v boji proti revmatismu a kožním problémům. Připravíte jej tak, že čtyři lžíce čerstvé nebo sušené nati z lebedy zalijeme 500 ml vroucí vody. Nechte 15 minut louhovat a poté pijte 3-4 krát denně.

Lebeda zahradní-Atriplex hortensis

Lebeda: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Dušená lebeda

Pokud se nepotřebujete léčit, ale chcete si vychutnat lebedu na způsob dušeného špenátu, začněte s dušenou lebedou. Na dvě porce budete potřebovat asi 500 g listů z lebedy. Vařte je ve vroucí vodě asi 15 minut. Poté rozmixujte tyčovým mixérem. Dejte stranou a připravte si jíšku: 100 g másla rozpustíme v malém hrnci, přidáme jednu cibuli nakrájenou na jemno a necháme zezlátnout. Přidáme dvě lžíce másla a krátce osmahneme. Poté přidáme lebedu a pořádně promícháme. Nakonec ještě zalijeme smetanou (asi 100 ml) a ochutíme česnekem, solí a pepřem.

Lebeda: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!