Video návod: Vyráběli jsme bezinkový sirup

Bezový sirup

Chuť léta je pro mnohé spjata s nejrůznějšími osvěžujícími drinky. Pokud neholdujete alkoholu a chcete si dopřát dokonalé osvěžení, vsaďte na bezinkový sirup. Vyrobit si jej doma svépomocí není nijak výrazně náročné. Bohatě postačí pouze několik ingrediencí. Pokud vyzkoušíte tento náš recept, určitě se nakonec výsledek dostaví. V tomto článku v podstatě budeme komentovat pouze některé detaily k videu, jež je na jeho konci.

Bezinky je třeba vybírat

Bezové květy je nezbytné vybírat velmi precizně. Na většině z nich bohužel sídlí mšice. Často nejde o ty černé, jež jsou na první pohled viditelné. Mimo mšic mohou být na květech také pavouci a drobní broučci. Při cezení se ale oddělí, a pokud vám jich není líto, tak se nic neděje. Velikost květů může být jakákoli. Jen je nutné používat pouze ty zralé. Odkvétající naopak ještě nerozkvetlé raději vynechejte.

Třtinový, nebo rafinovaný cukr?

Tato otázka není až tak důležitá. My jsme využili třtinový cukr. Sirup po něm bude sice poněkud tmavší, nicméně jeho chuť je výborná. Z pohledu obsahu nejrůznějších látek se nám také zdál jako lepší volba. V každém případě se vyplatí porovnávat chuť v jednotlivých fázích výroby. My jsme nakonec použili pouze 1,5 kg cukru. Sirup se nám zdál už dostatečně sladký.

My jsme nalévali už vychladlý sirup…

Co se týká nalévání už hotového sirupu do lahví, chvíli jsme počkali. Sirup vychladl a poté se lil lépe, jelikož sklenice nepálila. Pokud jej naléváte horký, lépe se zřejmě zakonzervuje. 2,5 l sirupu, které nakonec vznikly, ale budou v lednici, takže o nějaké zkažení nemůže být řeč. Sirup v chladnu v zavřených lahvích vydrží klidně i celou zimu. Podívejte se na video sami, třeba vás naláká. Máte ovšem už pouze minimum času, jelikož květy černého bezu už velmi rychle mizí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.