Bio bezinková šťáva: Recept na domácí bezový sirup

Hotový sirup

Milujete skvělý bezinkový sirup? Není se čemu divit, dát si jej v horkém létě smíchaný s vodou je naprosto skvělé. Osvěžující chuť bezinkové šťávy vás určitě dostane. Pokud vás ale již nebaví prefabrikovaná chuť kupovaného sirupu, vyplatí se vyrobit si bezinkový sirup z květů přímo doma. Nejedná se o žádnou složitou záležitost. Jediným úskalím je pouze vychytání té správné doby, kdy bez kvete. Ta nastává zhruba od druhé poloviny května do poloviny června. Nejvhodnější je bezesporu přelom obou měsíců, kdy krásně vonící květy najdeme všude na mezích a brázdách. My se ale zaměříme v našem fotoseriálu přímo na výrobu bezinkového sirupu doma. Sami jsme se přesvědčili, že je to jednoduché a rychlé…Bezinkový keřBezinkový keř: Foto Radek Štěpán

Pozor na mšice

První úskalí představují mšice. Vybírejte pouze květy, které jimi nejsou zasaženy. Mšice ale najdete jednoduše. Jejich černá barva kontrastuje s bílými květy.

Náš recept na bezový sirup z květů

Potřebovali jsme:

–          2,5 l vody,

–          40 bezových květu,

–          100 gramů kyseliny citronové (běžně k dostání v supermarketech),

–          4 citrony,

–          2 kg cukru.

Příprava na luhováníPříprava na luhování: Foto Radek Štěpán

Jak na to?

V první řadě je zapotřebí převařit vodu. Po jejím vychladnutí do ní vložíte květy bezu. Drobných broučků a listů se bát nemusíte, po vyluhování stejně tekutinu přecedíte. Ke květům přidejte ještě kyselinu citronovou a citrony. Vše by mělo macerovat zhruba 24 hodin. Druhý den ve stejnou dobu celou směs přecedíte. Ideální je klasický cedník, do kterého vložíte ještě látku. Zůstane vám tak pouze obarvená voda. Tu přivedete k varu a následně ji vaříte zhruba na 80 stupňů Celsia. Postupně přisypáváte cukr. Když se rozpustí, máte hotovo. Pak už stačí pouze šťávu přelít do lahví.

CezeníCezení: Foto Radek Štěpán

Další tipy

–          náš sirup je tak tmavý, protože jsme používali třtinový cukr,

–          lze využít i med,

–          skladovat byste sirup měli ideálně v lednici,

–          můžete jej i zavařit.

Bezinková šťáva: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.