Venkovní výsev otužilé zeleniny: Které druhy a jak hluboko vysévat

špenát

Pomalu se blíží doba výsevů zeleniny na venkovní záhony. Které druhy jsou vhodné pro březnový přímý výsev? Jak poznat, že je vhodná doba pro výsev?

Správný čas na výsev

Není březen jako březen. O tom není pochyb. Jsou roky, kdy je půda ještě v polovině března promrzlá, někde i pokrytá sněhovou pokrývkou. Jindy je už zase teplo a jaro ve vzduchu již na začátku měsíce. Jak poznat, že je vhodný čas na výsev? To nám řekne sama zem. Jak? Stačí, když zajedete cca 25 až 30 cm hluboko. Pokud v této hloubce není zem promrzlá, můžete se pustit do výsevu. Aby se vám dobře pracovalo, neměla by být půda ani těžká a prosáklá vodou. Pokud se lepí, vydržte a počkejte ještě pár dnů, než proschne a bude kyprá. Pak už budete moc konečně vysévat. A které druhy jsou vhodné?

Sazenice a semínka, která mohou v březnu ven

Která semínka a sazenice mohou jít v březnu ven? Jedná se o mrkev, karotku, ředkvičky, špenát, petržel, kopr, salát, cibuli, pažitku, kadeřávek či tymián. Je třeba si koupit rané druhy ředkviček, karotky, špenátu či salátu.

Pravidla pro výsev

Výsev je samozřejmě třeba uzpůsobit konkrétní plodině. Na obalu je uvedeno, jak hluboko semínka vysévat i co se týče vzdálenosti od sebe. Například mrkev, ředkvičky či petržel se vysévají do hloubky cca 1 až 2 cm. Špenát potřebuje cca 0,5 až 1 cm. Obdobně je tomu i u salátu. Řádky u mrkve by měly být vzdálené cca 30 cm od sebe, pro špenát platí 20 až 25 cm. Salát je možné pěstovat v hustším výsevu na menším prostoru a pak ho přesadit.

Semínka po výsevu je třeba opatrně zahrnout zeminou, označit, o jakou plodinu se jedná. Použít můžete i vlastní a originální zápichy či popisky, které si lze snadno vyrobit. Zde se meze fantazii nekladou.

salát

Foto: Pixabay

Řešení pro časné pěstování

Pokud se chcete pustit do časného pěstování rychle rostoucí zeleniny, mezi kterou patří hlávkový salát, ředkvičky, rukola, ale i pomalejší druhy, jako jsou kedlubny, brokolice, mrkev, tak řešením je pařeniště. Svědčí rovněž i aromatickým bylinám. Při výsevu je možné kombinovat rychleji a pomaleji rostoucí druhy zeleniny s odlišnými nároky na prostor tak, aby pařeniště poskytlo co největší úrodu. Jak na to? Osvědčené jsou řádky ředkviček mezi saláty, kopr mezi mrkví. K tomu kopr pěstovaný mezi salátem zase navíc může vylepšit jeho chuť.

Zdroj: prozeny.cz, denik.cz

Náhledové foto: Pixabay