Odtokové dírky do kelímků: hřebík, vrtačku nebo pájku

Sazenice

Odtokové dírky nebo chcete-li drenážní otvory do kelímků obvykle nejsou žádná věda. Protože například kelímky od jogurtů nejsou příliš pevné, vždycky to nakonec „nějak“ uděláte. Není ale na škodu, když porovnáte svou metodu s metodami ostatních lidí. Třeba najdete způsob, který vám bude vyhovovat více nebo bude bezpečnější.

Odtokové dírky jsou důležité

I když jde v podstatě o maličkost, odtokové dírky mají důležitou funkci. U rostlin, které se zalívají podmokem (tedy do podtácku), je to jasné. Rostliny, které zalíváte klasicky shora, jsou důvody takové, že přebytečná voda odteče pryč. Díky tomu minimalizujete riziko, že kořeny „utopíte“ (nebudou mít přístup ke kyslíku, což ohrožuje na životě celou rostlinu). Podmáčená půda výrazně zvyšuje riziko plesnivění a hniloby kořenů.

Nažhavený drát vytvoří skvělé odtokové dírky

Zde si můžete vybrat, co nažhavíte. Může jít o pletací jehlici, kovový drát, tlustý hřebík, jehlu na ražniči, starý tenký nůž a další. Důležité je uchopit tyto předměty do chňapky, protože se rozehřejí po celém svém povrchu a hrozí, že si spálíte i ruce. Jakmile tento kovový předmět nažhavíte – nad plamenem nebo plynovým sporákem, jednoduše jím můžete propálit dno kelímku na několika místech. Není zapotřebí velkého tlaku, plast sám ustoupí.

  • Někteří zahradníci takto propalují několik kelímků současně. Složí je do sebe a pak už jen propalují.
  • Stejným způsobem funguje i pájka, kterou snadno a pohodlně vytvoříte otvory.
Vrtačka
Foto: Unsplash.com

Odtokové dírky vrtačkou

Pokud to umíte vrtačkou, není nic jednoduššího než ji použít na vyvrtání děr do dna kelímků. Tato metoda je snadná a rychlá a neudělá ani moc nepořádku. Mnohým se osvědčil vrták 4 mm se špičkou.

Nůžky mohou vytvořit pěkné dírky

Nůžky s ostrou špičkou můžete použít na vytvoření dírek. Tato metoda je jen o něco pracnější a může být též nebezpečná, když se netrefíte do kelímku. Na začátku je totiž třeba více zatlačit, aby špička rozevřených nůžek udělala díru ve dně. Následně je třeba kroužit nůžkami tak, že se díra zvětší na požadovanou velikost.

Ořezání hrany kelímku

Dobrý nápad je též namísto dírek do dna kelímku udělat trojúhelníkové řezy do stran kelímků. Stačí tři takové otvory na jeden kelímek (o objemu 150 ml). Tyto otvory je možné udělat ostrými nůžkami. Neriskujete tak popáleniny nebo že něco zapálíte. Tuto metodu můžete kombinovat i s odtokovými dírkami.

Nůžky
Foto: Unsplash.com

Příliš velká díra

Pokud se vám podařilo vytvořit v kelímku příliš velkou díru, kterou by zemina mohla vypadávat, není to důvod vyhazovat kelímek. Na dno kelímku můžete použít drenážní vrstvu – může jít o keramzit, kamínky (dostatečně velké, aby nepropadávaly odtokovou dírkou) nebo jakékoli nechemicky ošetřené větší kousky čehokoli (kousky keramiky z rozbitého hrníčku nebo i kousky polystyrenu).

Zdroje info:

https://www.poradte.cz/zahrada-a-rostliny/13199-ja-udelat-dirky-do-plastove-nadoby-od-prasku.html

https://www.pestik.cz/module/csblog/post/282-9-drenaz-v-kvetinaci.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!