Vánoční stromek v cizím lese už někdy uřízla pětina Čechů

Vánoční stromky

Také přemýšlíte ekologicky a zvažujete, že nakoupíte vánoční stromek v květináči? Nebo už jste tak učinili? Ať už tak nebo tak, určitě počítáte s tím, že stromek poputuje po Vánocích do země. V podstatě jste na tom stejně jako dvě třetiny obyvatel naší země. Jinak je ale také třeba jmenovat pětinu lidí, již už někdy uřízli stromek na cizím pozemku. Právě tato data jednoznačně ukázal průzkum Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL).

Fenomén stromků v květináči

Jedná se o trend minulých let, který je hodně oblíbený především mezi mladými lidmi. Největší zájem o takovéto stromky mají lidé ve věku od 27 do 35 let. Mnohdy je nabízejí také členové Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR. Najdeme je často v nabídce velkých městských lesů. Ty pak připraví společné sázení vánočních jedlí zpět do lesa

Vánoční stromky

Foto: Pixabay

Stromky nelze zasadit kamkoli

S tímto faktem je také třeba počítat. Stromek lze zasadit na místa určená. Pokud se rozhodnete pro vlastní pozemek, měli byste počítat s tím, aby pak strom nezasahoval do pozemku souseda. Pokud chce člověk vrátit stromek zpátky do lesa, může se pochopitelně domluvit s jeho vlastníkem.

Řezání stromků na cizím pozemku má bohužel tradici 

Z výzkumu vyplynulo, že zhruba polovina lidí má doma plastový stromek. Používá jej asi 40 % Čechů, převážně lidé nad 45 let. Nicméně také pětina kradla někdy stromky v lese. někteří to nyní stále dělají. Každý třetí má známého, jenž tak činí pravidelně. Zhruba pětina respondentů si myslí, že jde o normální záležitost. V lese si navíc mohou vybrat stromek přesně podle svých vlastních představ. Zajímavá je také informace, že se třetina lidí bojí toho, že by je někdo chytil. Proto do lesa na stromek nejdou.

Někteří lidé si stále bohužel nemyslí, že každý les někomu patří. A jaká pokuta lidem za řezání stromku na cizím pozemku hrozí? Až 15 000 korun.

Zdroje info: Agentura Ipsos, Protext ČTK

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.