Na tom, jaký druh jmelí si pořídíte záleží – každé má totiž jinou symboliku

Jmelí bílé (Viscum album) patří mezi velmi oblíbené vánoční rostliny. Pokud si ho totiž pořídíme domů, může nám podle tradice přinést celou řadu pozitiv. Zajišťuje prý lásku, ale i radost, štěstí a plodnost.

Velkou pozornost bychom však měli věnovat tomu, jaký druh jmelí si pořizujeme. A nyní nemáme na mysli různé podruhy (které na našem území rostou mimochodem hned tři). Mnohem důležitější je podle tradičních zvyklostí úprava a především čerstvost jmelí.

Svěží zelené jmelí je nejlepší volbou

A jakému jmelí dát na při nákupu přednost? Pokud to jen trochu jde, snažte se opatřit to nejčerstvější, které bude dostupné. A to z dobrého důvodu. Právě jemu jsou totiž přisuzovány ty nejlepší vlastnosti. Koneckonců – i křesťané v něm spatřují symbol dlouhého života. Doma se pak postarejte o to, aby vám určitě neuschlo. Pokud je to možné, dejte ho do vázy s vodou. A klidně k němu přidejte i výživu pro řezané rostliny, uvidíte, že se vám odvděčí báječným vzhledem.

Foto: Pixabay

Zlaté jmelí má svou symboliku

Na trzích je možné pořídit i jmelí různým způsobem upravené. A jaké výhody má pro vás? Jestliže si chcete v příštím roce zajistit bohatství, pořiďte si to zlaté. Jiné barvy mají význam spíše dekorační a žádnou speciální vlastností se bohužel nepyšní.

Pozor na jmelí suché

Pokud si však pořídíte jmelí i sušené, které bývá součástí různých trvanlivých dekorací, neděláte dobře. To totiž dokáže do vašeho domu přinést neštěstí. Jiná situace nastává ve chvíli, kdy vám uschne již doma. V takovém případě žádné negativní vlastnosti mít nebude.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zdravi/jmeli-lecivka-30001014.html, https://www.pribram.cz/clanek/kam-az-sahaji-tradice-posvatneho-jmeli/18014/, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jmeli-si-muzete-vypestovat-na-zahrade-vime-jak

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)