Juka: jak pěstovat tuto nenáročnou pokojovou rostlinu

Yucca

Tato rostlina je velice oblíbená, protože není příliš drahá a přitom je dechberoucí. Udělá spoustu parády a nevyžaduje příliš mnoho péče. U nás ji obvykle pěstujeme jako pokojovou rostlinu. Zajímavý kmínek zdobí koruna špičatých podlouhlých listů. I když ji zapomenete zalít nebo se o ni jinak starat, odpustí vám to. Můžete ji dát i na přímé slunce, i do polostínu.

Pěstování juky

Jedná se o rostlinu, která roste pomalu, což s sebou ale nese velkou výhodu: nemusíte ji tak často přesazovat (obvykle to děláme jednou za dva až tři roky a obvykle tak, že lopatkou odeberete horní vrstvu půdy a vyměníte ji za čerstvou). Teplota, ve které budete tuto rostlinu pěstovat, by neměla klesnout pod 7 °C. Ideálním substrátem je kompost s trochou zahradnického písku pro zlepšení odtoku vody. Je vhodné používat těžší a robustní květináče, protože jak rostlina roste, mohla by se převážit.

Juka

Foto: Pixabay

Zálivka a hnojení

Méně je lépe, než více. Juka nesnese přílišnou zálivku, kdy bude sedět v podmáčené půdě, sucho ale tolerovat bude. Zálivku tedy provádějte tehdy, když několik horník centimetrů kompostů vyschne. Přebytečná voda by měla odtéci, proto je nutné mít dobře propustnou zeminu a květináč s drenážními otvory. V zimě zálivku omezte. Od jara do podzimu přihnojujte jednou za dva měsíce tekutým hnojivem na pokojové květiny. Listy občas otřete vlhkým hadříkem, aby byly lesklé a bez prachu.

Péče a množení

Pokud je rostlina příliš velká, můžete kmen seříznout na požadovanou výšku. Chvíli budete mít v květináči pouhý pahýl. Brzy by ale měl znovu vyrašit. Odřezaný kus můžete použít k pěstování nové rostliny. Jednodušším způsobem, jak získat novou rostlinu, je oddělit mladou rostlinku od základny kmene. Dělejte to nejlépe na jaře odříznutím pomocí ostrého nože. Ránu nechte několik dní zaschnout a poté zasaďte novou rostlinu do vlastního květináče. Zalijte a uchovávejte na teplém místě.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-yucca/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!