Vánoční barborky jako poslové budoucnosti. Co všechno mohou prozradit?

Tradice trhání barborek je v našich krajích velmi rozšířená. Kdy je ale vlastně trhat a jak vybrat ty, které vám na Vánoce zaručeně vykvetou?

Větvičky vybírejte podle množství květních pupenů, čím více, tím větší pravděpodobnost, že vykvetou. Nastříhejte je kvalitními ostrými nůžkami, aby strom nedostal infekci z nečistého řezu. Plochu, kterou bude barborka přijímat vodu, seřízněte co největší.

Pozor na časté chyby aneb kdy se trhají barborky

Nedávejte je hned do pokojové teploty, ale nechte nejprve vázu s větvičkami například ve sklepě. Vázu umístěte na místo se stálou teplotou a dostatkem světla, vyhněte se však topení. Větvičky můžete zavlažovat rosením. Větvičky barborek nejsou náročné na péči a šanci mají i ti, co 4. prosince na tuto krásnou vánoční tradici zapomněli.

Foto: Pixabay

Péče o vánoční větvičky

Kromě nejčastěji užívaných větviček třešní a višní, můžete použít jako barborky i slivoně, jabloně, broskve nebo švestky. Pokud prošvihnete termín 4. prosince, máte dvě možnosti. Buď si natrháte zlatici (zlatý déšť) či jasmín, které vykvetou velmi rychle, nebo větvičku třeba třešně ponoříte na půl dne do vody o teplotě 35 °C, ale musíte hlídat, aby voda nevychladla.

Barborky a pověsti

K barborkám se samozřejmě vážou i pověry. Neprovdaným dívkám oznamovaly, že se do roka a do dne vdají. Jestliže měla dívka nápadníků více, pověsila na větvičky pentle s jejich jmény. Ta, která vykvetla nejdříve, nesla jméno vyvoleného. Barborky vám také mohou prozradit šťastný měsíc. Vykvete-li vám kupříkladu pátý den po utrhnutí, očekávejte štěstí v pátém měsíci v roce. Jediným problémem je, že se květy objevují nejčastěji až 20. den po utrhnutí.

Větvičky jakých dřevin používáte na Vánoce vy?

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada-dnes-je-svate-barbory-uriznete-si-barborky-vite-co-vse-umi, https://www.prozeny.cz/clanek/dnes-trhejte-barborku-vykvete-vam-na-vanocni-stul-52074

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)