Pes jako vánoční dárek pro dítě? Ano i ne – na co si dát pozor?

Celý rok posloucháte, jako moc by si vaše ratolest přála od Ježíška pejska? Jako rodič jistě víte, že pokud by dítě našlo pod stromečkem opravdové štěňátko, jeho oči by zářily štěstím a neuvěřitelnou radostí. Než se ale pustíte do výběru tohoto dárku, je potřeba vše řádně promyslet. S pořízením živého dárečku přichází také několikaletá povinnost, ke které patří každodenní péče, výchova a další. Je potřeba si uvědomit, že živý dárek nevrátíte do obchoďáku. Věnujte chvíli tomuto článku a pořádně si rozmyslete veškeré aspekty, které jsou s tímto dárkem spjaté.  

Zjistěte vše potřebné

Pokud jste doteď nezískali žádné zkušenosti s chovem zvířat, nechte si poradit od odborníka, chovatele či veterináře, jaké plemeno bude pro dítě, ale i pro zbytek členů domácnosti nejvhodnější. Často se totiž stává, že si rodina vybere pejska, který jim nevyhovuje, nezvládají výcvik a po pár měsících či letech jej nemilosrdně umístí do útulku. Tomuto kroku se snažte vyhnout a raději se před nákupem mazlíčka poraďte. 

Určitě je dobré také zvážit, zda má váš potomek o nového mazlíčka skutečný zájem. V žádném případě není vhodné pořizovat psa školkovému dítěti, které není schopno se o psa řádně starat. Pokud se přece jen rozhodnete takto malému dítěti mazlíčka koupit, přemýšlejte, zda budete mít čas na pravidelnou péči, protože se víceméně nebude jednat o dárek pro dítě, nýbrž pro vás. Jaký je vhodný věk pro pořízení psa? To nelze s přesností určit. Vy sami znáte své dítě a víte, kdy se o psa dokáže postarat. Z našeho pohledu je nejlepší věk někdy mezi desátým až dvanáctým rokem.

vanoce-dite
Foto: Pixabay

Vybírejte dle temperamentu a velikosti

Jakmile budete hovořit s odborníkem o výběru, určitě se nezapomeňte zeptat, jaká povaha a temperament psa pro vás bude ideální. Vždy si upřímně odpovězte, zda tempu psa budete stíhat. Pokud vyberete temperamentního mazlíčka, počítejte s tím, že bude vyžadovat časté hraní, vycházky a běhání. Dalším aspektem jsou finance. Mnoho lidí bohužel nemá představu o tom, kolik takový, byť jen malý psík může ročně stát. Určitě počítejte s tím, že se péče o psa může vyšplhat k deseti až dvaceti tisícům za rok. 

Nyní ještě několik málo aspektů, které je taktéž důležité si sesumírovat. Jezdíte na zimní a letní dovolenou? Kdo psa vyvenčí, když jezdíte večer z práce nebo dítě půjde za pár let na střední školu? Otázek je tedy mnoho, proto si dejte čas na rozmyšlenou. Byla by jistě škoda umístit pejska do útulku, protože se o něj nezvládáte starat. Navíc věděli jste, že mnoho útulků požaduje peníze za odložení pejska? 

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/kocka-pes-pod-stromecek-co-to-obnasi.A161210_080831_hobby-mazlicci_bma

https://zdravota.flox.cz/n/zviratko-pod-stromecek-je-to-dobry-napad

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)