Paprika je uvnitř černá: je bezpečné ji jíst? Ne vždy

Černá paprika

Paprika je oblíbeným druhem zeleniny. Někdy se může stát, že paprika vypadá zvenku pěkně, po rozkrojení vás ale čeká nepříjemné překvapení. Dužina papriky i semínka jsou vevnitř hnědé až černé. Proč tomu tak je? A můžeme takovou papriku ještě jíst? Černá barva uvnitř ovoce je známkou toho, že došlo ke zkažení plodu. Ve skutečnosti se ale jedná o odumírání semen nebo jejich nevyvinutí. Samotná paprika je bezpečná k jídlu, pokud odstraníme černá semena. Pokud však paprika jeví známky plísně a zčernání dužiny je příliš výrazné, raději ji vyhoďte.

Proč paprika černá uvnitř?

V podstatě existují tři hlavní důvody, proč jsou papriky uvnitř černé:

  1. Zčernání je způsobené zkažením paprik z jakéhokoli důvodu, zejména však z důvodu plísně.
  2. Zčernání je způsobené semeny. Ta odumřela a jejich barva se změnila na černou, ačkoli čerstvá semena mají téměř bílou barvu.
  3. Zčernání je způsobené semeny, která v tomto případě ale nedozrála. Nevyvinutá semena také časem zčernají.

Paprika

Foto: Pixabay

Je možné jíst černou papriku?

I když mají papriky černé skvrny, stále ještě jsou bezpečné k jídlu. Černé skvrny jsou přirozeným procesem zrání papriky. Pokud ale jeví paprika ještě nějaké jiné známky stárnutí, jako je například změklá dužina, plíseň apod., papriku už nekonzumujte. Černé skvrny jsou způsobeny plísní, která roste na slupce, ale neovlivňuje chuť ani nutriční hodnotu papriky. Černé skvrny jsou neškodné a nehrozí žádná zdravotní rizika.

Kdy nejíst černou papriku?

Pokud je černé hmoty uvnitř papriky příliš mnoho, jíst papriku se nedoporučuje. Pokud ke zčernání objevíte další znepokojivé znaky, nejezte ji. Mezi tyto znaky patří to, že paprika je měkká na dotek nebo má rovnou hluboká propadlá místa a vrásčitou kůži. Také jemný bílý chlupatý porost na paprice je důvodem k vyhození papriky. Paprika může také nepříjemně zapáchat nebo být málo vlhká.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/peppers-black-inside/

https://veganfoundry.com/why-is-my-bell-pepper-brown-inside/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!