Užijte si nejlepší grilovačku: Tyto tipy vám pomohou

Léto je sice pomalu u konce, to ale v žádném případě neznamená, že bychom si nemohli užívat skvělých venkovních aktivit. Takové grilování rozhodně stojí za to. Pokud navíc znáte nějaké zajímavé vychytávky, pobavíte se ještě více. My se na některé zajímavosti podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Tyto triky vám určitě pomohou dosáhnout na skvělé výsledky. Lidé, kteří ochutnají vaše pokrmy se budou olizovat ještě hodně dlouhou dobu po tom.

Pozor na zbytečný kouř

Mraky kouře při grilování rozhodně nepotřebujete. Pokud ale budete potírat rošt či mřížku spoustou oleje, nejspíše se tomuto problému nevyhnete.

Maso na grilování

Maso na grilování: Zdroj obrázku Pixabay.com

Maso musíte vytáhnout z lednice zavčasu

Minimálně 5 hodin před tím, než ho začnete zpracovávat. Do pokojové teploty postupně dojde pod papírovou nebo látkovou utěrkou. Příliš studené na gril jít nemůže, došlo by totiž k obávanému teplotnímu šoku. Maso by ztuhlo a pak už by nepovolilo, což by vedlo ke gumové konzistenci a velké tuhosti.

Grilované maso

Grilované maso: Zdroj obrázku Pixabay.com

Dokonalé nahřátí grilovací plochy jako základ

Než přistoupíte k akci, stoprocentně nechte gril dokonale rozpálit. U dřevěného uhlí poznáte správnou teplotu podle popelavě šedé barvy.

Žádné naklepávání

Klasikou především u řízků je naklepávání masa, aby bylo tenčí a lépe se usmažilo. Při grilování na naklepávání rozhodně zapomeňte. Veškeré šťáva by přišla vniveč a narušená svalová vlákna také nepotřebujete.

Grilované maso

Grilované maso: Zdroj obrázku Pixabay.com

Solit až těsně před grilováním

Určitě. V opačném případě by došlo opět k vytečení šťávy. Maso by ve výsledku bylo úplně suché, což si samozřejmě nikdo nepřeje.

Grilované klobásky

Grilované klobásky: Zdroj obrázku Pixabay.com

Žádná zbrklost ke grilování nepatří

Grilování na pánvi i na dřevěném uhlí vyžaduje maximálně trpělivost. Než maso obrátíte, nechte ho dokonale opéct. V opačném případě se přilepí na rošt a nehnete s ním. Otáčejte určitě prostřednictvím kleští, nepropíchněte jej vidličkou.

Správné propečení steaku zvládnete i bez teploměru

Nemáte aktuálně po ruce teploměr na maso? Vůbec nevadí. Pokud chcete syrový rare steak, tak na steak lehce přitlačte bříško prstu. Reliéf by se měl za chvilku vrátit do původní podoby. Medium vás do hloubky už nepustí. Well done je prostě hotový a jakékoli vaše pokusy o mačkání budou eliminovány.  

Grilované maso

Grilované maso: Zdroj obrázku Pixabay.com

Maso musí odpočívat

Po grilování je třeba nechat maso zhruba 3 až 4 minuty odpočívat. Šťáva se rozprostře ze středu masa a prostoupí jej celé. Pak už si skvělý steak můžete vychutnat.

Grilované maso: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.