Už zraje – nejlepší ovoce pro diabetiky můžete na českých zahradách potkat běžně. Ve hře je rybíz i borůvky

nejlepší ovoce pro diabetiky, ovoce pro diabetiky, ovoce, diabetik, cukrovka

Už zraje – nejlepší ovoce pro diabetiky můžete na českých zahradách potkat běžně. Ve hře je rybíz i borůvky. Diabetes neboli cukrovka patří mezi nepříjemná civilizační onemocnění, kterým se v České republice v důsledku našeho nepříliš zdravého životního stylu nadmíru daří. Lidé, u nichž je cukrovka diagnostikována, se po celý zbytek života potýkají s mnoha omezeními, která se v počátečních fázích nemoci týkají zejména jejich jídelníčku a životosprávy. Musí si hlídat zejména sacharidy. Proto jsou pro diabetiky vhodné některé druhy sladkého ovoce.

Nejlepší jsou domácí

Přestože český životní styl vzniku cukrovky spíše nahrává, jedním z typických českých koníčků můžeme s cukrovkou bojovat. Nejlepší a nejzdravější ovoce je totiž to, které si vypěstujeme sami doma. A protože je v České republice hojně rozšířený fenomén takzvaného druhého bydlení, tedy chat a chalup se zahradami, vlastní ovoce si můžeme dopřávat relativně snadno.

ovoce

Foto: Pixabay

Domácí ovoce skvěle chutná a bývá bez chemie

Pravda, pokud dnes zasadíte třeba jablečný strom, bude pár let trvat, než začne rodit jablka. Ale řada z nás už na zahradě nějaké ovocné stromy vysazené má. A ti ostatní by se rozhodně měli zamyslet nad tím, jestli by jim ovoce z vlastní zahrádky nestálo za tu trochu námahy. Diabetikům lékaři a výživoví poradci doporučují zejména tyto druhy ovoce, které u nás bez potíží vyroste:

  • Jablka, která mají velký podíl vlákniny, zejména ve slupce, a jednoduchých sacharidů
  • Hrušky, které jsou na tom podobně jako jablka
  • Broskve a nektarinky, které obsahují látky zmírňující dopady cukrovky
  • Višně, které obsahují látky regulující hladinu krevního cukru
  • A téměř stejně funguje i rybíz

Lesní plody

Nemáte-li k dispozici úrodnou zahradu s ovocnými stromy, nevěšte hlavu. Můžete je nahradit pravidelnou vycházkou do lesa, při které si nasbíráte čerstvé lesní plody. Mezi druhy, které je při cukrovce vhodné jíst, patří například jahody, borůvky nebo ostružiny. Jahody si navíc můžete vypěstovat í na okně městského bytu.

 

Zdroj: https://www.denik.cz/gastronomie/tydenik-kvety-ceske-superpotraviny.html, https://fresh.iprima.cz/magazin/nejhorsi-a-nejlepsi-ovoce-pro-lidi-s-diabetem-na-co-si-davat-pozor-198384

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)