Zápach v domácnosti bude minulostí – pomohou přírodní prostředky. Jednou a navždy

Feng šuej obývací pokoj

Zápach v domácnosti bude minulostí – pomohou přírodní prostředky. Vlhkost a z toho plynoucí zápach, a hlavně zdraví škodlivá plíseň, umí pořádně potrápit. Pomocí přírodních receptů se jich lze naštěstí snadno zbavit.

V nevětraných prostorách a v místech, kam nemůže tolik sluníčko, se čas od času stává, že se vytvoří plíseň, kterou obvykle provází silný, a hlavně velmi odolný zápach. Už jste vyzkoušeli snad všechno a zápach je stále velmi intenzivní, a cítit je navíc i vaše oblečení ve skříni? Na vině je patrně vlhkost, která se tvoří v málo větraných a uzavřených prostorách bez přístupu slunce. Naštěstí existují přírodní ingredience, které vám s tímto zdá se neřešitelným problémem mohou pomoci.

Rýže není jenom jídlo

Mezi nejznámější osvěžovače nejen skříně, ale celé domácnosti patří pro někoho možná překvapivě obyčejná rýže. Spolu s aromatickým olejem dokáže provonět vaši skříň i s oblečením po dobu celého jednoho týdne. Po uplynutí této doby, nebo až vyprchá vůně, je vhodné rýži vyměnit za novou a čerstvou. Naplňte sklenici nevařenou rýží a alespoň na deset minut ji spolu s éterickým olejem přiklopte víčkem. Otevřenou sklenici pak vložte do skříně. Rýže nasaje vůni oleje a bude tak sloužit jako výborný osvěžovač.

rýže

Foto: Pixabay

Další možností, kterou můžete využít v boji s vlhkostí je použití jedlé sody. Jedlá soda má vynikající absorpční vlastnosti, a nad vlhkostí proto většinou snadno vyhraje. Pohltí nejen vlhkost, ale také obtěžující zápach. Stačí do skříně, nebo kdekoliv v bytě umístit misku s jedlou sodou. Pokud můžete, skříň nechte třeba během noci otevřenou. Větráním tak usnadníte jedlé sodě práci.

Řiďte se radami našich babiček

Ani v tomto případě vás nezradí osvědčený recept našich babiček. Ocet jako čistič je používaný od pradávna a má většinou vynikající výsledky. Proto si určitě snadno poradí s vlhkostí i plísní. Snadno si můžete připravit desinfekční roztok, kterým umyjete vnitřek skříně a zcela jistě se tak zbavíte nechtěného zápachu. Smíchejte dva šálky vody s jedním šálkem octu a rozprašovačem ho aplikujte na stěny a vnitřek dveří ve skříni. Suchým hadříkem pak skříň jednoduše vytřete a máte vyhráno.

Pokud byste chtěli, aby vám oblečení vonělo přírodou, určitě vyzkoušejte bylinkový osvěžovač domácnosti. Sáčky se sušenými bylinkami můžete rozmístit v bytě na různá místa a užívat si tak vůni například tymiánu, rozmarýnu, ale také bazalky či omamné levandule. Ve skříni je umístěte jednoduše na polici a nechte působit jejich sílu. Pokud spojíte použití bylin spolu s občasným větráním skříně, určitě se zatuchlého zápachu jednou pro vždy zbavíte.

 

Zdroj: https://www.modrapyramida.cz/magazin/inspirace/zapach-v-byte-tipy-jak-provonet-domacnost, https://www.satter.cz/pr-clanky/zbavte-vasi-domacnost-neprijemneho-zapachu

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)