Uvařte si povidla: hrušková, jablečná nebo třeba švestková

Jablka

Povidla vznikají vařením ovoce, ideálně bez přidaného cukru. Tím se liší od džemů. Dalším rozdílem je samozřejmě hustota. Povidla se tradičně připravují ze švestek, použít se ale dá jakékoli ovoce, které obsahuje dostatek cukru. Povidla nemusí být ale pouze vařená, můžete je také péct. Tady nemusíte míchat, avšak hrozí připálení. Níže přinášíme recepty na všechny tři druhy povidel.

Švestková povidla

Vypeckujte si 3 kg švestek. Zasypte je 1,2 kg cukru krystal nebo krupice a zalijte 200 ml klasického octa. Pokud jsou švestky dostatečně zralé a sladké, bude toto množství stačit. Možná ale máte radši sladší chutě, to pak můžete ještě 300 g cukru přidat. Promíchejte, aby všechny švestky byly v kontaktu s cukrem. Nechte odstát do druhého dne (nebo klidně 24 hodin) přikryté alobalem. Uvidíte, že švestky pustí šťávu, až budou plavat. Je dobré alespoň jednou směs promíchat. Tak jak jsou, je povařte asi hodinu. Měla by probublávat. Poté teplotu snižte a za občasného promíchání vařte ještě asi dvě hodiny. Hustá, ale nikoli ztuhlá povidla, plníme do skleniček vylitých rumem a otočíme dnem vzhůru.

Povidla

Foto: Pixabay

Jablečná povidla

Připravte si 2 kg jablek. Oloupejte je a zbavte jádřinců. Nastrouhejte je. Smíchejte je se šťávou ze 2 pomerančů, 60 ml jablečného octa, 300 g cukrem krupice a přidejte špetku mletého nového koření a kousek badyánu, špetku mletého hřebíčku, půl lžičky mletého závoru a 2 svitky skořice. Nechte odstát do druhého dne. Dejte do pekáče a zalijte hrnkem vody. Pečte 3 hodiny při teplotě 150 °C. Občas promíchejte. Když jsou jablka měkká, vyjměte z trouby a odstraňte badyán a skořici. Přilijte 100 ml rumu a promíchejte. Horká povidla plňte do připravených sklenic. Ty otočte do vychlazení dnem vzhůru.

Hrušková povidla

Připravte si 3,5 kg hrušek: oloupejte je, zbavte jádřince a bubáka. Nakrájejte je na kostičky a zasypte 500 g cukru krystal. Pečte při teplotě 200 °C asi 30 minut. Takto změklé hrušky rozmixujte na pyré. Přidáme 2 lžičky mleté skořice, ¼ lžičky drceného kardamomu (lze vynechat), špetku soli a 50 ml rumu. Pečte 2 hodiny na 160 °C za občasného promíchání. Přilijte dalších 50 ml rumu a promíchejte. Plňte do čistých sklenic, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru do vychladnutí.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jablecna-povidla-30000827.html

https://www.idnes.cz/hobby/domov/svestkova-povidla-podle-babicky-tri-suroviny-a-parkrat-zamichat-tradicni-recept-na-povidla.A110823_110837_hobby-domov_bma

https://kitchenstory.cz/hruskova-povidla/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!