Jak na množení levandule? Z řízků to jde nejjednodušeji

Levandule

Množení levandule je jednou z nejjednodušších způsobů rozmnožování všech rostlin. Pokud s řízky ještě nemáte žádné zkušenosti, začněte právě s levandulí! Řízky levandule odebíráme v létě. Snadno zakoření a můžete tak získat velké množství nových rostlin. A zdarma. Na levanduli můžete pochopit princip řízkování a poté si jej vyzkoušet na celé spoustě dalších rostlin. Jedná se o nejjednodušší metodu množení rostlin. U některých rostlin je možné kombinovat odebírání řízků a prosvětlovací řez.

Odebírání řízků levandule

Základem úspěchu je vybrat si řízky v té nejlepší kvalitě. Musí vypadat zdravě a musí jít o nekvetoucí výhonky letošního růstu. Zkontrolujte, zda tyto boční výhonky neobsahují žádné škůdce a netrpí žádnou chorobou. Od hlavní rostliny je oddělte i s tenkým proužkem zeminy. Tato spodní pata je důležitá, protože právě z ní se vyvinou nové rostliny. Pokud řízky nemají patu, ořízněte spodní část ostrým nožem těsně pod spojem listu.

Levandule

Foto: Pixabay

Zakořenění řízků levandule

Z řízků odstraňte spodní páry listů, protože ty jen zavazí. V případě, že bychom je na stonku nechali, mohli by být původcem chorob a plísní. Nemusí vám tedy být líto, když po jejich odstranění zbudou holé stonky. Ty totiž jde čistě vložit bez kompostu, kde dobře zakoření. Ještě předtím ale ponořte konec každého řízku do stimulátoru pro zakořenění. Podle některých zdrojů se dá použít také skořice. Takto připravené řízky zapíchněte do malých květináčů s výživným kompostem.

Vlhkost je důležitá

Zapíchané řízky je důležité udržovat ve vlhkém substrátu. Můžete si pomoci tak, že je zabalíte do polyetylénového sáčku. Takto připravené rostliny postavte na teplé a stinné místo. Za čtyři až šest týdnů začnou řízky produkovat první kořínky. V tomto okamžiku je dobré ze sáčku odříznout roh, abyste zvýšili množství vzduchu. Po několika týdnech sáček odejměte úplně. Řízky ponechte na místě, dokud dobře nezakoření. Potom je jednotlivě vysaďte.

Zdroje info:

https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-take-lavender-cuttings/

https://www.dumazahrada.cz/clanek/prave-je-cas-na-strihani-a-rizkovani-levandule.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!