Triky šéfkuchaře pro báječně vláčná a „šťavnatá“ míchaná vajíčka – pomohou i zdánlivé drobnosti

Triky šéfkuchaře pro báječně vláčná a „šťavnatá“ míchaná vajíčka: Míchaná vajíčka jsou poměrně jednoduchým jídlem a dají se připravit různými způsoby. Zde je základní postup, který vám se vším pomůže.

A jak tedy na základní (čistá) míchaná vajíčka? Zpočátku se vám asi bude lépe pracovat s jednou porcí, takže si připravte 2-3 vajíčka, 20-30 g másla a malou pánev, nejlépe teflonovou.

Začněte pěkně od začátku

Na pánev dejte ¾ másla a pomalu zahřívejte, až se rozpustí a začne malinko hnědnout. Pokud zahříváte opravdu pomalu, tento okamžik neprošvihnete a máslo nespálíte.

Do másla nyní vlijte vajíčka, buď rozkvedlaná, nebo rozšlehaná či vcelku. Postup se bude lišit podle konzistence vajec:

  1. U vajec s rozmíchanými žloutky vždy počkejte, až začnou tuhnout při okraji pánve, pak je důkladně odškrabujte od stran i ode dna, rozmíchejte a zase pár sekund počkejte. Pokud by tuhla moc rychle, klidně pánev odstavte, důkladně promíchejte, vraťte na plotýnku a ještě trochu snižte teplotu. Vajíčka se musí dělat opravdu pomalu, jinak se vytvoří velké hrudky. Když vajíčka ztratí průhlednost a začnou nabývat na objemu, pánev odstavte a ještě asi minutu míchejte. Vejce by měla zbytkovým teplem dojít a být akorát. Nejsou-li ještě podle vašeho gusta, klidně je na chvíli vraťte na teplou plotýnku.

Foto: Pixabay

  1. Vlijete-li na pánev vajíčka celá s neporušenými žloutky, pak opatrně promíchávejte jen bílky mezi žloutky. Jakmile zbělají, pánev sundejte z plotny a až nyní vše důkladně rozmíchejte. Žloutky se na teplé pánvi dostatečně prohřejí. Nemáte-li pánev se sendvičovým dnem, která drží dobře teplo, rozmíchejte žloutky ještě nad zdrojem tepla a ihned odstavte.

Do odstavených vajec vmíchejte zbytek másla, dosolte, případně opepřete a podávejte. Můžete posypat pažitkou nebo jinou bylinkou.

Přísady aneb jak míchaná vajíčka vylepšit

„Vaječina“ se dělá málokdy čistá, většinou přidáváte minimálně cibuli, slaninu, různou zeleninu, šunku, žampiony a podobně. Chcete-li vejce na slanině, nechte ji rozpustit na pánvi místo másla. Cibulka se dává do rozpuštěného tuku a pomalu se nechá zavadnout a změknout, ne zezlátnout. Zeleninu a houby restujte spíše na zkus, ale záleží jen na vás. V každém případě musíte mít základ hotový, než vlijete vejce.

 

Zdroje: https://www.kucharkaprodceru.cz/michana-vajicka/, https://magazin.recepty.cz/clanky/michana-vejce-podle-sefkuchare-s-timto-navodem-budete-za-hvezdu-530.html, https://fresh.iprima.cz/sbirka-receptu-na-nejlepsi-michana-vajicka/tajny-trik-jak-pripravit-nejlepsi-michana-vajicka, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-udelat-michana-vejce-30000709.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)