Květy na talíři: zdravá a hravá pochoutka pro každého

Maceška

Květy obvykle považujeme jen za dekorační a ozdobnou část své zahrady. Přitom ale určitě víte, že existují květy, které můžeme konzumovat. Jsou jedlé. Pokud tedy trváte na tom, že budete pěstovat jen jedlou zahradu, nemusíte se omezovat pouze na ovoce a zeleninu. Spousta nádherných květů vás může potěšit nejenom na zahradě či ve váze, ale také na talíři.

Jak sbírat květy?

Platí podobná pravidla, jako při sběru hub – sbíráme jen ty květy, které bezpečně poznáme a víme, že jsou jedlé. Některé květy mohou obsahovat tolik pylu, že citlivějším jedincům způsobí alergickou reakci. Jedná se o měsíček, pampelišku či sedmikrásky. Toto jsou krásné jedlé rostliny, nicméně je zapotřebí být s nimi alespoň na začátku opatrní. Květiny sbíráme v přírodě, nikoli u silnicí a frekventovaných komunikacích. Důvodem je to, že budou znečištěny chemikáliemi. Stejně tak nekonzumujte květy, které si koupíte v zahradnictví. I ty mohou obsahovat škodlivé látky.

Sedmikráska

Foto: Pixabay

Kdy sbírat květy?

Jedlé květy můžeme sbírat prakticky v kteroukoli část dne. Ideální je slunečné počasí. Při sběru si dejte pozor na včely a další hmyz, který by vám mohl ublížit. Květy sbírejte těsně před tím, než je použijete do jídla, protože dlouho čerstvé nevydrží. Namísto čerstvého květinového talíře byste tak mohli podávat zvadlé a unavené rostliny. Květy před konzumací jen jemně omýváme vodou.

Proč používat květy v kuchyni?

Spousta lidí používá květy pouze pro jejich estetickou funkci. Vzhledem k tomu, že květy nemají žádnou výraznou chuť, můžete je přidávat do ovocných i zeleninových pokrmů. Mohou se stát také doplňkem sýrových talířů. Květiny obsahují prospěšné látky, jako jsou bílkoviny, cukry a minerální soli. Mnohé z kvetoucích rostlin (měsíček, pampeliška, heřmánek) jsou považovány za léčivé bylinky. Můžete je použít v nejrůznějších pokrmech – v polévkách, kompotech, vínech a likérech, ozdobit se jimi dají saláty, dezerty a koláče. Skvělý nápad je zmrazit květinu v kostce ledu a podávat je v nápojích. Pro tento účel se skvěle hodí fialky a sedmikrásky.

Jedlé květiny

A zde je krátký přehled jedlých květů a způsob, jakým je můžete použít:

  • Sléz se pro nasládlou chuť hodí do želé, šťáv a ovocných i zeleninových salátů.
  • Okvětní lístky růže se používají pro přípravu šťávy, kompotů, ale také se přidávají do vína. Růžovou vodu vyrobenou z okvětních lístků lze přidat do kompotů, džemů či zavařenin.
  • Muškáty pro jejich intenzívní vůni používáme do čajů a koláčů.
  • Ibišek se používá do čajů.
  • Bezové květy se používají na přípravu palačinek, šťáv a čajů.
  • Akátové květy je možné přidat do těsta na palačinky.
  • Fialky je možné použít na dezerty, ale tak do kompotů a salátů. Typické jsou svou sladkokyselou výraznou chutí.
  • Denivka je vhodná do smažených jídel a polévek.
  • Měsíček se může pochlubit neobvyklou citrusovou chutí, takže jej můžete přidat do omáček, k pečeným masům, ale také k přílohám jako jsou brambory nebo rýže.
  • Květy šeříku nejlépe poslouží při přípravě nápojů.
  • Jedlé jsou také tyto květy: levandule, lichořeřišnice, brutnák, maceška, mečík, prvosenka či begónie.

https://porady.interia.pl/ogrody/news-jadalne-kwiaty-z-ogrodu-zbior-zastosowanie-w-kuchni,nId,4914150

https://www.ceskestavby.cz/clanky/vite-ktere-kvety-z-vasi-zahrady-jsou-jedle-27021.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!