Trik na čištění hub bez nože

Čištění hub

Houbová sezona je aktuálně v plném proudu a na mnohých místech si houbaři nosí z lesa neskutečnou úrodu. Adrenalin v podobě úspěchu je nedocenitelný, nicméně často se pak člověk obává dlouhého čištění hub. Nic zrovna dvakrát příjemného. Většinou si vezmeme do ruky nůž a jdeme na to. Přesto ale existuje i jiný způsob, jenž je mnohem jednodušší. Očistit takto lze jak jemné, tak i tuhé houby. My jsme tuto alternativu vyzkoušeli na houbách, které jsme jen okrájeli v lese. Víceméně se ryzce droboučkých nečistot zbavit podařilo.   

Jak na čištění křehčích hub?

Vystačíte si v podstatě pouze s houbami a hladkou moukou. Čistit takto lze lišky, hlívu nebo holubinky či masáky. Postup není nijak složitý, ba naopak. Houby nejprve vložíme do misky a posypeme moukou. Sypat můžete od oka, na jednu hrst hub stačí cca lžíce mouky. Poté houby zalijeme vodou z vodovodu. Hladina by měla sahat do poloviny hub. Nádobu poté opatříme víčkem a s obsahem jemně zatřeseme. Houby se musí pořádně vymáchat. Po otevření je také dobré houby ještě rukama lehce promáchnout ve vodě. Poté už jenom necháme houby opláchnout vodou. V nádobě s moukou by měly zůstat veškeré nečistoty.   

Čištění hubRyzce v mouce po zamíchání: Foto Radek Štěpán

Čištění pevnějších hub

U pevnějších hub je postup do značné míry podobný. Potřebujete navíc jen síto. Ideálně se takto čistí třeba hřiby dubové, hnědé nebo křemenáče či pevné zahradní žampiony. Houby se položí na síto, následně se posypou moukou, aby se dostala na povrch každé z nich. Následně je třeba ještě houby lehce přebrat rukama. Nakonec houby opláchneme pod tekoucí vodou a vše by mělo být hotovo. Houby budou krásně čisté.

Voda po ryzcích Voda s nečistotami po ryzcích: Foto Radek Štěpán

Čisté houbyČisté houby: Foto Radek Štěpán

Vyzkoušejte na žampionech

Stačí si zakoupit žampiony v obchodě a tento trik vyzkoušet. Nic složitého. Mouku budete mít po ruce určitě.

My jsme vyzkoušeli na ryzcích pravých a smrkových. Trochu to fungovalo, nicméně hrubší a přischlejší nečistoty zůstanou vždy na houbách.

Zdroj info: Autor, https://tojenapad.dobrenoviny.sk

Ryzce posypané moukou: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.