Podzimní výsadba cibulovin: krátký průvodce, jak na to

Tulipány

Podzimní výsadba cibulovin je dobrým způsobem, jak si na jaře zajistit brzké květy. Existuje několik pravidel, která musíte respektovat, aby se cibulím podařilo přečkat v zemi. V první řadě je třeba, aby cibuloviny byly zdravé. V nejlepší kondici budou, pokud je ihned po koupi zakopete do země. Právě suchý vzduch a manipulace cibulkám nesvědčí. Na podzimní výsadbu se nehodí cibuloviny, které již začaly rašit.

Péče o cibuloviny

Pokud své cibuloviny nechcete vysadit ihned, skladujte je na chladném a vzdušném místě. Ideální místo pro ně je v lednici v oddělení pro ovoce a zeleninu. Každá cibulovina může mít určité specifické požadavky. Ještě před jejím zakoupením si ujasněte, zda je dokážete splnit. Pokud nebudou splněny základní požadavky, budete se potýkat se slabým růstem – pokud tedy vůbec nějakým.

Sněženky

Foto: Pixabay

Výsadba cibulovin

Většina cibulovin miluje otevřená a slunná místa. Půda by měla být dobře propustná – není dobré, aby v ní stála voda, protože pak hrozí plísňová onemocnění. Taktéž je důležité, aby byla bohatá na živiny. Hnilobě někdy můžete zabránit tak, že do jámy, kam chcete cibuli zasadit, dejte na dno asi dvoucentimetrovou vrstvu písku. Obecné pravidlo týkající se hloubky výsadby zní: jáma by měla mít minimálně dvojnásobnou výšku, než je výška cibule. Stejný princip platí pro rozestupy mezi cibulovinami.

Cibuloviny v několika vrstvách

Do jednoho místa můžete vysadit několik vrstev cibulek. Využijete přitom různou dobu květu a různou hloubku výsadby. Díky tomu se vám na jaře budou na záhonu pravidelně střídat jarní cibuloviny. Na množství květů si rozhodně stěžovat nebudete. Cibule by se neměly sázet příliš hustě a nejlépe střídavě, aby se při vývoji výhonů navzájem nevytlačovaly.Můžete je vrstvit například takto:

  • narcis velkokvětý v hloubce cca 15 cm,
  • tulipán v hloubce asi 12 cm,
  • sněženky v hloubce cca 8 cm.

Zdroje info:

https://www.floranazahrade.cz/podzimni-vysadba-cibulovin/

https://www.mojpieknyogrod.pl/artykul/wszystko-o-jesiennym-sadzeniu-roslin-cebulowych

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!