Zpracujte spadaná jablka originálně a chutně a vsaďte na bleskový jablečný štrúdl

Bleskový jablečný štrúdl: Pokud máme na zahradě spadaná jablka, můžeme je zpracovat na mošt, nastrouhat je a zavařit na zimu, udělat kompot, povidla, ovocné knedlíky, usušit křížaly a nebo jen upéct štrúdl k nedělní kávě či čaji. Záleží, kolik máme jablek a času. Na bleskový jablečný štrúdl ho však příliš mnoho potřebovat nebudete.

Ingredience na bleskový jablečný štrúdl

 • 2 listová těsta (srolované pláty)
 • 6-8 jablek
 • 2 hrsti strouhanky nebo mletých piškotů
 • 2 hrsti rozinek předem namočených v rumu (nebo jen spařených)
 • 2 hrsti sekaných vlašských ořechů (nemusí být)
 • 2 lžíce cukru (podle sladkosti jablek)
 • 1 vanilkový cukr
 • 2 lžičky mleté skořice (nebo dle chuti)
 • 1 vejce na pomazání

Foto: Pixabay

Postup na bleskový jablečný štrúdl

 1. Připravíme si plech a zapneme troubu na 170 °C. V hrnečku rozšleháme vajíčko.
 2. Jablka oloupeme a buď vcelku ostrouháme ze všech stran na hrubém struhadle, nebo je rozčtvrtíme, vykrájíme a pak napříč nakrájíme tenké plátky. Při druhém způsobu nepustí jablka tolik šťávy.
 3. Jedno listové těsto rozbalíme, ale ponecháme na pečícím papíru. Položíme delší stranou k sobě. Všechny okraje pomažeme vajíčkem.
 4. Dolní půlku těsta posypeme strouhankou, poklademe polovinou jablek, rozinek a ořechů. Posypeme polovinou cukru a skořice.
 5. Horní část těsta přehneme přes náplň a všechny tři strany dobře přitiskneme. Pak okraje ještě zahrneme směrem k těstu a znovu přimáčkneme. Můžeme si pomoci vidličkou.
 6. Na obou delších stranách uchopíme pečící papír a štrúdl přeneseme na jednu stranu plechu.
 7. Celý postup zopakujeme s druhým těstem.
 8. Na plechu oba štrúdly pomažeme vajíčkem a propícháme vidličkou, aby mohla odcházet pára.
 9. Štrúdly upečeme dozlatova. Podáváme vlažné, můžeme posypat moučkovým cukrem.

Zdroj: https://m.magazinplus.cz/hobby/1595-spotrebujte-urodu-maximalne-i-spadana-nezrala-jablka-se-daji-zpracovat.html, https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-zahrada/179561/nevite-co-s-padanymi-jablky-prinasime-overene-tipy-a-recepty.html, https://www.denik.cz/bydleni/co-se-spadanymi-jablky-20131107.html, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/spadana-jablka-vyuziti-30001007.html, https://hobby.instory.cz/2493-vyuzijte-spadana-nezrala-jablka-na-maximum.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)