Rajčata

Tipy pro dosažení větší sladkosti rajčat

Rajčata aktuálně zrají. V mnohých zahradách se setkáváme doslova se záplavou plodů. Prakticky všichni si přejeme, aby byla rajčata co možná nejvíce sladká. Ne vždy se to úplně daří. Sladkost rajčete je dána především jakousi rovnováhou mezi cukry a kyselinami nacházejícími se jak ve šťávě, tak i v dužině rajčat. Obsahovat by měla především dostatek fruktózy a glukózy. Cukry by měly tvořit až 50 % objemu pevných látek v rajčatech. Na čem závisí proces akumulace cukrů a jak pomoct rajčatům k vyšší sladkosti?

Co všechno ovlivňuje sladkost rajčat?

Jedná se o vcelku široké množství různých aspektů. Konkrétně mají vliv na sladkost plodů rajčat především:

  • dostatek slunečního světla,
  • odrůdy rajčat,
  • potřebná frekvence zalévání rostlin,
  • teploty panující v době růstu,
  • míra kyselosti podkladu.

Rajčata

Rajčata: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Organická cesta ke zvýšení sladkosti rajčat

Za vynikající organickou injekci pro rajčata je považován dřevěný popel. Obsahuje dostatek draslíku, hořčíku a vápníku. Optimální je zalít cca 1 kg popela v kbelíku vodou a nechat den odstát. Vynikající je také zelené hnojení. Používají se k němu nejen kopřivy, ale i mnohé jiné zelené rostliny. Rostlinná hmota se drtí a míchá s vodou v poměru 1:2. Poté se nádoba nechává několik dní na slunném místě. Ve finále se litr hnojiva míchá s 5 litry vody.

Rajčata

Rajčata: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Lidové rady a další látky pro podporu sladkosti rajčat

Jinak se používá také roztok mléka vody a jódu. Často se také hovoří o přidávání hořké soli k rajčatům. Případně se lze setkat s tím, že se k rostlinám přidávají rybí kosti. Vhodný je také roztok manganistanu draselného. Rostlinám se také vyplatí dodávat fosfor a draslík. Často se setkáváme i s přidáváním jedlé sody k rajčatům, případně s aplikací kávových zrnek, které také dávají rajčatům živiny. Alternativ je zkrátka hodně. Pokud máte nějakou další, budeme rádi, když se o ni s námi podělíte v komentářích.

Rajčata

Rajčata: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Rajčata: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *