Naložené borůvky

Nakládané borůvky: Zkuste si je připravit bez přidaného cukru a tekutiny

S výjimkou zmrazení, je tento způsob uchování borůvek nejoblíbenější. Díky němu zachováte jak chuť, tak také strukturu tohoto báječného ovoce. Borůvky jsou samy o sobě tak dobré, že není třeba přidávat cukr ani jinou tekutinu. Získáte pouze chuť čerstvých borůvek. Nakládání borůvek má tu výhodu, že můžete skladovat při pokojové teplotě (a nezaplňovat si mrazák či se bát výpadku energie).

Jak použít nakládané borůvky?

Můžete je použít stejným způsobem, jako čerstvé borůvky. Jíst je jen tak nebo je přidávat do snídaňových kaší či smoothie. Můžete je přidávat do jakýchkoli nápojů. Existuje tolik způsobů, jak si tyto borůvky vychutnat. Nasypte je na vanilkovou zmrzlinu, použijte je do muffinů či jiného sladkého pečiva, nebo je rozmixujte na přípravu ovocné polevy. Nebo přiložte roztomilý štítek a rozdejte sklenice jako dárky přátelům a sousedům.

Borůvky

Borůvky: Zdroj obrázku Pixabay.com

Příprava ovoce

Borůvky dejte do cedníku a několikrát je propláchněte ve studené vodě. Poté je nechte v cedníku stát tak dlouho, aby se vysušily. Všechny nezralé, poškozené nebo scvrklé borůvky bez milosti vyhoďte. Odstraňte a kompostujte (nebo zlikvidujte) také všechny stonky.

Blanšírování borůvek

Středně velký hrnec naplňte do dvou třetin vodou a přiveďte ji k varu. Omyté borůvky svažte do látkové utěrky (u které vám nebude vadit, když ji zničíte borůvkovou barvou) v množství cca 500 g. Díky blanšírování před nakládáním dojde k lepšímu zachování chuti a textury borůvek. Tento krok umožňuje použít vaše nakládané bobule později stejně jako čerstvé ovoce, jako na jogurtu, v palačinkách, vdolkách nebo cokoli jiného. Borůvky v uzlu pak ponořte do vroucí vody a jemně jimi kružte sem a tam po dobu 30 sekund.

TIP: Uzel na látkové utěrce můžete ovázat okolo držadla vařečky a tu pak položit na hrnec tak, abyste si usnadnili vyndání borůvek.

Nakládání borůvek

Po dokončení blanšírování borůvkami naplňte skleničky. U této metody není nutné sklenice sterilizovat. Poté skleničky uzavřete víčky. Takto připravené borůvky povařte ve vodní lázni po dobu 15 minut (u skleniček s větším objemem, než je 500 ml se doba prodlouží na 20 minut). Ovoce se může během nakládání trochu smrštit a vypustit šťávu.  To je normální. Neotevřené sklenice vydrží při pokojové teplotě po dobu 1 roku. Po tom jsou stále v bezpečí, ale jejich kvalita se sníží. Otevřené sklenice borůvek uchovávejte v lednici a spotřebujte během několika dnů.

Borůvky: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

1 komentář

  1. Aster Odpovědět

    Tak myslím, že zůstanu u nakládání borůvek do cukru – tak to dělala moje babička a borůvky vydržely i bez zavařování – dokud je někdo nesnědl. Zbytek zamrazím – ty jsou dobré na koláč.
    Nakonec budete zavařovat i šišky…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *