Slunečnice a co jste o ní nejspíš nevěděli

Slunečnice

Slunečnice nebo také latinsky Helianthus jsou skutečně pojmenovány podle slunečního disku. Helios totiž znamená slunce a anthos květinu. Jako takové pocházejí z Ameriky a mohou posloužit jako krásné dekorace zahrady i potravina.

Pohyb této květiny už od samého rána kopíruje pohyb slunce na obloze. Ráno její velký květ směřuje východ a večer na západ. Přes noc se zase vrací k východu a na slunce oddaně čeká.

Slunečnicová semena a olej – největší poklady, vhodné nejenom do kuchyně

Možná to nevíte, ale slunečnicová semínka obsahují 35-40% prospěšných olejů, ale také hodně bílkovin a škrobu. Dříve byla ceněna i pro svůj antipyretický účinek, dnes však už místo nich máme jiné a lepší náhrady. A léčivé jsou i její stonky a listy. Pokud je rozříznete a přiložíte řeznou plochou na kůži, dokáží urychlit léčení drobných krvavých ranek, modřin, hematomů i zánětů kůže a akné. A stejnou funkci má i kvalitní slunečnicový olej lisovaný za studena. Ten dokáže mimochodem také pročistit oběhový systém. Stačí užívat jednu lžičku denně nalačno.

Věděli jste, že: Rusko je největším producentem oleje, lisovaného ze slunečnicových semen?

Slunečnice - včela

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Slunečnice jako ozdoba zahrady

K dekoraci záhonů a míst u plotů slouží velké odrůdy slunečnic. Pokud necháte dozrát semínka, stanou se chutnou svačinou pro vás i pro nejrůznější ptactvo. V zahradě vyberte těmto impozantním květinám teplé a slunné místo. Porostou prakticky kdekoli. Důležité je pouze to, aby byla půda dobře odvodněna.

Ale nezapomeňte na to, že slunečnice není vhodné pěstovat příliš blízko u jiných rostlin. Do půdy totiž uvolňují prostřednictvím kořenů speciální látky, jež brání jiné „konkurenci“ v růstu. Ve světě se pak tyto rostliny používají i k čištění půdy od toxických látek, zejména od olova, arsenu a uranu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)