tatsoi

Tatsoi – tenhle asijský salát můžete sklízet po celý rok

Český název brukev řepák (Brassica rapa) vás asi příliš nezaujme. Ale když před vás postavíme Brassica Rapa Var Rosularis a řekneme, že jde o populární asijskou zeleninu zvanou tatsoi, spadající do širší rodiny pak choi, zaručeně si vaši pozornost získáme.

A to tím spíše, když prozradíme, že se v našich podmínkách pěstuje snadno a sklízet ji můžete třeba i pod sněhem.

Tatsoi je zelenina s dosti ostrou chutí

Ze všeho nejvíce vám asi připomene chuť ředkviček a kedlubnů. Proto její listy používáme zejména k přípravě zeleninových salátů nebo je přidáváme do sendvičů a dalších pochoutek studené kuchyně.

V Asii se tatsoi používá se k přípravě polévek, případně se jeho listy upravují jako špenát nebo dávají dobrý základ pro přípravu chutného pesta. Jde o zeleninu bohatou na beta-karoten, vitamíny A, C a K, jakož i na vápník, fosfor, draslík a železo.

tatsoi

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak tatsoi pěstovat

Salát tatsoi, nazývaný obchodníky také někdy japonský salát, je cennou asijskou zeleninou. U země tvoří tato rostlina růžici z mnoha listů – od 50 do 80 kusů. Vyznačují se intenzivně tmavě zelenou barvou. Poznáte je podle 5-10 cm dlouhých řapíků. Listy jsou jedlé celé a jejich sklizeň může být prováděna postupně. Lístky nejmladších sazenic mají velmi jemnou chuť, plně vyvinuté růžice mohou být naopak až nepříjemně štiplavé.

Tatsoi je odolný vůči nízkým teplotám a to až do hranice -25 ° C, takže jej lze sklízet i pod sněhem. Můžete ho pěstovat od jara do podzimu a to nejlépe z několika posupných výsevů. Půda pro pěstování tatsoi by měla být dobře odvodněná, výživná a na slunném místě. Zálivku vyžaduje střídmou.

Listy je nutné konzumovat ihned po utržení, velmi rychle totiž zasychají (i to je důvod, proč je čerstvý tatsoi k dostání v obchodech spíše výjimečně). Na první úrodu se můžeme těšit už po 45 dnech od výsevu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *