Mandelinka b

Organická řešení proti mandelince: zbavte se jí účinně a rychle

Existuje několik metod, které fungují proti mandelinkám, jakmile napadnou rostliny. Všechny tyto metody vyžadují, abyste věnovali velkou pozornost tomu, co se děje ve vaší zahradě, a jednali rychle. Čím dříve začnete proti mandelinkám bojovat, tím máte větší šanci zachránit svou úrodu. Mezi účinné organické kontroly patří ošetření insekticidním olejem a ruční odstranění brouků.

Neem oil

Neem je strom, který je původem z Indie. Vyrábí se z něj olej, který je organickým insekticidem. Dělá zázraky a je mnohem lepší než neorganické možnosti.

Ruční sběr mandelinek

Ručně vybírejte brouky, larvy a vejce a házejte je do kbelíku s mýdlovou vodou, abyste je zabili (kdo z nás to jako dítě nedělal, že?).

Mandelinka larvy

Larvy mandelinky: Zdroj obrázku Pixabay.com

Pistole na hmyz

Pro usnadnění práce existují speciální pistole na hmyz, které vám pomohou škůdce sesbírat, aniž byste na ně museli sahat.

Rostliny, které mandelinka nesnáší

Následující rostliny se doporučují vysadit do řádků mezi bramborami, protože mandelinky odpuzují. Jestliže není možné rostliny vyset přímo mezi řádky, možná se vám bude více líbit možnost pěstovat je v květináči (nejde to u všech níže zmíněných rostlin) a ten pak v pravý čas do zahrady přenést. Mezi tyto rostliny patří:

 • Křen – který vám navíc může přinést užitek ve vaší kuchyni.
 • Keříčkové fazole – když už se vám nevlezou do prostoru mezi bramborami, můžete je pěstovat alespoň v sousedství brambor.
 • Šanta kočičí – tuto rostlinu pěstujte přímo v květináči, protože může být dost invazivní. Nevýhodou je, že jakmile kočky ze sousedství zjistí, že máte tuto rostlinu ve své zahradě, budete na ně často narážet – kočky totiž šantu milují.
 • Koriandr.
 • Vratič obecný – známý také jako kopretina vratič může splnit také dekorační úlohu ve vaší zahradě. Je typický svým vysokým žlutým květem.
 • Měsíček lékařský – nejenže odpuzuje mandelinky, má také mnohá další skvělá použití pro lidské zdraví. A je také krásný.

Mandelinka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

5 komentářů

 1. Oldřich Uhlíř Odpovědět

  Pokud dáma považuje za zahradu svých pět květináčů na balkoně, pak jo. Jinak si nedovedu představit, že by při smyslech nabízela své rady lidem, co mají brambory třeba jen na čtvrt hektaru. Nejspíš taky nemá doma do čeho píchnout, pokud dokáže denně sbírat ručně mandelinky a jejich larvy. Taky by mně zajímala ráže té „speciální pistole“. A cena toho zázračného oleje. O vysévání všelijakých rostlin mezi brambory a dalších pitomostech raděj nemluvím. Další ze slepic, co hodlají svými moudry spasit svět.

  1. Aster Odpovědět

   Ono stačí, když ty brambory jsou na mnohem menší ploše, aby z toho člověk zvlčil – babka vysazovala mezi řádky brambor zelí a i když se prý zelí a brambory nesnášejí, měla vždycky dobrou úrodu jak brambor, tak zelí – ale práce s přihrnováním brambor mezi zelím byla příšerná. Jo a mandelinky jsme taky sbírali ručně – na to bych ráda zapomněla.

 2. Jirka_26 Odpovědět

  Prý jdou mandelinky víc na patizony, než na erteple, tak prý se mají okolo brambor nasázet patizony a sesbírat mandelinky s larvami z nich. Jestli to funguje stoprocentně nevím, nemám zahradu ani pole… 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *