Tajemství červené řepy

Červená řepa

Máte rádi červenou řepu? Pro mnohé z nás se jedná o zeleninu, která se v minulosti dávala do oněch nechvalně známých salátů. Sterilovaná chutnala jaksi univerzálně a nic vábného v ní prakticky nikdo nespatřoval. Ve školních jídelnách se naopak často vracela. Dnes se ovšem vrací na výsluní a opět objevujeme její skvělou chuť a blahodárné účinky. Najít lze dnes řepu ve spoustě různých kultivarů. Červená řepa je oproti krmné či cukrové nepoměrně menší a vyznačuje se sytou červenou barvou. Ta je způsobena betacyaniny, které se nacházejí v jejich buňkách.

Stará až 3000 let

Červená řepa patří mezi z pohledu svého původu velmi staré plodiny. Dokonce je považována za předchůdce brambor. Vyznačuje se nasládlou chutí a tím, že jedlé jsou i její listy. Jako léčivo se dokonce využíval i její kořen. Jinak o ní existují zmínky v souvislosti se starověkou Mezopotámií. Původ využití má tedy někdy před 3 000 lety. Jinak ji měli rádi i starověcí Římané, kteří červenou řepu nakládali a využívali do salátů. Právě ona patřila mezi jedny ze základních potravin u Slovanů.

Červená řepa

Foto: Pixabay

Červená řepa jako léčivý kořen

V čem spočívá léčivá síla červené řepy? Především v přítomnosti mnohých lidskému tělu prospěšných látek. Jedná se především o:

  • železo,
  • sodík,
  • betaglukany,
  • hořčík,
  • vápník,
  • draslík,
  • fosfor
  • a mnohé jiné látky.

Mimo jiné obsahuje i některé vzácné prvky, mezi které patří lithium, cesium či rubidium. Zapomenout nelze na vitamíny z řad B, C a E či kyselinu listovou. Zmiňovaný betacyanin má údajně protirakovinné účinky. Tak jako tak dokáže červená řepa podpořit imunitu a pomoct v regeneraci organismu. Obsahuje vlákninu a čistí střeva.

Červená řepa

Foto: Pixabay

Speciální omlazující účinky

Látky obsažené v červené řepě pomáhají například při zvýšení pružnosti vlasů, pleti, případně nehtů. Údajně dokáže konzumace červené řepy zabraňovat stárnutí a zlepší i psychické rozpoložení člověka. Červená řepa se dá navíc pohodlně vypěstovat, případně si ji lze poměrně levně zakoupit. Výbornou volbou pro ty, kteří se nechtějí otravovat s její slupkou je předvařená již oloupaná červená řepa ve vakuovém balení.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.