Špička travní na zahradě: Nenápadná houbička, kterou byste neměli opomíjet

Špička obecná

Už vám zase na zahradě v trávě vyrostly nějaké houby? Možná vás to štve, jelikož máte rádi krásný zelený trávník bez jakýchkoli přistěhovalců, nicméně houby k zahradě patří, mnohé jsou jedlé a zaslouží si zpracování v kuchyni. Typickým příkladem je i špička travní. Najít ji lze prakticky od května až do října a poznáte ji vcelku bezpečně. Jestliže jste doposud špičku travní opomíjeli, třeba už nebudete. V následujících řádcích ji představíme podrobně, upozorníme na její vzhled, výskyt, případnou záměnu a samozřejmě využití.

Jak vypadá špička travní?

Špičku travní poznáte poměrně jednoduše. Jde o malou světle hnědou houbičku mající klobouk v průměru od 15 do 50 mm. Tvarově připomíná klobouk kužel či polokulovitý útvar. Ze spodní části má lupeny, jež jsou vcelku řídké a jejich barva je bílá až krémová. Mohou přecházet až do béžového odstínu. Tloušťka třeně činí pouhých cca 5 mm a je válcovitý. Typický je i vcelku solidní pružností. Dužnina je čistě bílá. Voní typickým houbovým aroma.

Špička travní

Kde se špička travní vyskytuje?

Tradičně ji najdeme v různých parcích a zahradách. V trávníku dokáže vytvářet poměrně zajímavé obrazce. Někdy jsou označovány jako čarodějné kruhy. Někdy vyroste i mimo trávník, a to třeba ve smrkovém lese.

Lze si tuto houbu s něčím splést?

Záměna je možná, nicméně nepravděpodobná. Podobnou houbou je třeba vláknice patouillardova. Ta je ovšem typický mnohem silnějším třeněm a také hustější skladbou lupenů.

Špička travní

Tradiční využití špičky travní

Předznamenat bychom měli, že se sbírají pouze klobouky. Třeň je fakticky nepoužitelný. Vybírejte pouze plodnice mladší, jež nejsou nijak zasaženy plísní ani hnilobou. Optimální je špička travní do polévek. Chutná naprosto perfektně. Jinak se mnohdy používá také jako tradiční koření. Jímž lze vylepšit chuť mnohých pokrmů.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.