Slivovice

Slivovice, ovocný poklad z České republiky

Slivovice je destilovaný alkoholický nápoj, který se vyrábí ze švestek a je oblíben především ve střední Evropě a na Balkáně, ale tento čirý ovocný destilát se stává oblíbenějším a hojně vyhledávaným taktéž směrem na západ. Slivovice je oblíbená především díky své podmanivé vůní a čistotě. V ČR má slivovice svoje unikátní postavení, po pivu je pro nás národním nápojem číslo 2.

Slivovice má v přiměřeném množství velmi příznivý vliv na naše zdraví. Věděly to už naše babičky, které využívaly obklady z této pálenky na bolest kloubů. Destilát totiž dobře poslouží při velkých bolestech a otocích kolenních, loketních i ramenních kloubů. V případě přímé konzumace slivovice přispívá k roztahování cév, zlepšuje spalování tuků, zpomaluje proces sklerotizace cév a postupu ischemické choroby srdeční. Zvláště pravý ovocný destilát tyto účinky má.

Jaké je však její přiměřené množství? Každý si to může představovat jinak. Podle odborníků je ideální konzumovat jednu „štamprličku“ ráno. Jeden malý panák totiž dokáže divy. Po probuzení vám dodá spousty energie do nového dne, ale také podpoří trávení s metabolickými procesy.

A jak poznáme, že se jedná o pravou slivovici? Pokud slivovici vybíráme v obchodě, ať už v kamenném nebo internetovém, je dobré se v první řadě podívat na složení slivovice. Kvalitní slivovice má ve složení pouze destilát, respektive líh, a vodu, která ředí slivovici. V pravé slivovici rozhodně nenajdete žádné aroma ani jiné „vylepšováky“. Bohužel v ČR chybí zákon či norma, která by nutila uvádět z jakého lihu je slivovice vyrobena. Mnoho výrobců krom ovocného lihu přidává do slivovice levnější obilný líh, nejlepší je proto se vždy v obchodě zeptat, zda se jedná o čistý ovocný destilát, či nikoliv. Zkušenější degustátor pozná kvalitní slivovici okamžitě po nalití do sklenky. Kvalitní slivovice po nalití vytváří pramínky alkoholu, které stékají zpět do sklenky. Ovšem největší znalci v oboru testují slivovici pomoci vlastních prstů. Kvalitní slivovice se totiž pozná stupněm drhnutí. Mistr oboru promne slivovici mezi palcem a ukazováčkem a dle odporu tekutiny charakterizuje obsah ovoce.

Společně s internetovým obchodem Pan Alfréd jsme pro Vás vybrali několik oblíbených slivovic od prověřených malých výrobců. Mimo slivovice najdete u Pana Alfréda i hruškovici, malinovici, višňovici a mnoho dalších pálenek a likérů z malých lihovarů.

Sudličkova slivovice – čistá pálenka, která je charakteristická svojí vůní. Vyrobena je z kvalitních vyzrálých švestek, tímto je velmi originální. Slivovice je jemná a středně aromatická. Na 1 l ovocné pálenky se spotřebuje 9-13kg švestek. Vypálená slivovice má velmi vysoký poměr lihovitosti, proto se musí ředit vodou na požadovanou lihovitost. Ve výrobě slivovice má Sudličková pálenice 160letou tradici.

Sudličkova slivovice

Karfíkova slivovice – vyrobena výhradně destilací kvasu získaného pouze z pravé a odpeckované švestky domácí. Odpeckováním je docíleno maximálního aroma a jemnější chuti s vůní švestek. Doporučujeme taky vyzkoušet slivovici zlatou, která byla stařena v dubovém sudu pro ještě jemnější chuť.

Karfíkova slivovice

Slivovice Ullersdorf – tradiční jednodruhový švestkový destilát z odrůdy Čačanská rodná, které se sklízejí v podhůří jesenických hor. Švestky pro tuto slivovici jsou podrceny a kvašeny za stálé, poměrně nízké teploty, aby se vytvořilo co nejintenzivnější aroma. Než se destilát dostane k zákazníkovi, nechává se alespoň rok zestárnout. Slivovice Ullersdorf má příjemnou chuť po ovoci a navinulý jádrový buket typický pro tento druh kořalky. V Ullersdorfu neprovádí úplné odpeckování, jak se v poslední době stalo oblíbeným. Tzv. jádrové slivovice již nejsou v módě, ale kvalitní a chuťově vytříbený destilát ze švestek má obsahovat vyvážený poměr ovocného i jádrového buketu.

Slivovice Ullersdorf

Slivovice Style Bohemia – ovoce ze sadů Českého ráje je základem této slivovice. Ve výšce téměř 560 m.n.m., na úbočí hřebenu Černé studnice, vyrábí Bohemia Style zásadně nedolihovávané ovocné pálenky. Výroba probíhá v nejmodernějším destilačním aparátu německé firmy Arnold Holstein. Použitá špičková technologie umožňuje vyrábět pálenky zcela nově, maximálně šetrně se zachováním optima aromatických i chuťových vlastností dobrého zralého ovoce. Díky nižšímu, 42% obsahu alkoholu a jemné chuti, si tato slivovice získává stále větší přízeň.

Bohemia Style Slivovice

A závěrem ještě jedna rada nad zlato, slivovici si nejvíce vychutnáte při pokojové teplotě, ničím neředěnou. Právě při této teplotě je slivovice nejvýraznější a ráda se podělí o všechny své chutě a podmanivou vůni.

Přejeme společně s Panem Alfrédem: „Na zdraví!“.

PS: I kvalitní slivovici je potřeba konzumovat střídmě a s rozumem.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *