Popcorn

Pukancová kukuřice: Popcorn na vaší zahradě

Kukuřice je skvělá, jak vařená, tak na popcorn. Takovou kukuřici na popcorn si můžete vypěstovat i na zahradě. Pěstování pukancové kukuřice vyžaduje hlinitopísčitou půdu s vláhou na slunném místě.  Rozlišujeme pět druhů kukuřic a pěstujeme hlavně ty sladké odrůdy.  Jak takovou kukuřici na popcorn tedy pěstovat a sklízet?

Jaké máme druhy kukuřice

Jak už bylo uvedeno v úvodu, rozlišujeme 5 druhů seté kukuřice. Patří mezi ně kukuřice cukrová a pukancová, kukuřice pukanocová se využívá do popkornovače. Cukrová kukuřice obsahuje velké množství rozpustných cukrů a ze všech druhů je nejdražší. Další Duro, podobná kukuřici pukancové, ale má větší zrna a pěstuje se ve vyšších polohách. Posledním druhem je Blando, kukuřice, vhodná na mouku například pro přípravu tortil.  Nejrozšířenějším typem kukuřice je Dentado, která se využívá jako krmivo pro dobytek.

Co dělat, aby kukuřice dobře rosta?

Předpokladem pro úspěšné pěstování je kvalitní osivo, dobře zvolená odrůda nebo hybrid. Semena kukuřice vysévejte od půlky dubna do května. Osivo vyséváme do prohřáté půdy do hloubky 3-5 cm a do sponu 60 až 70 cm × 20 až 30 cm. Vhodným stanovištěm je hodně slunné místo. Kukuřice má ráda hlinitopísčitou propustnou půdu a dostatek vláhy, kukuřice je totiž náročná na živiny a vodu. Důležitou surovinou je také fosfor. Hnojení fosforem podporuje ranou fázi vývoje. Při nedostatku fosforu dochází k zpomalení růstu nebo nerovnoměrné dozrávání.

Sklizeň a výroba popcornu

Co se týká sklizně, cukrovou kukuřici sklízíme v polotvrdém stavu tzv. v mléčné zralosti.  Naopak kukuřici na popcorn plně vyzrálou. Sklízíme celou rostlinu nebo vylamujeme jen palice. Kukuřici skladujeme v suchu a chladu. Na přípravu popcornu používáme zcela zralou a vysušenou pukancovou kukuřici v mikrovlnné troubě, v hlubší pánvi nebo ve speciálním popcornovači. Zahřátím zrnek kukuřice dochází k jejich puknutí a převrácení naruby, tím dostává takovou podobu, jak ji známe z obchodů.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *