Jak na slimáky: 5+1 způsob

Slimák

Odborníci tvrdí, že nejúčinnější metodou jak na slimáky, je jejich sběr.  Na to si však musíte najít čas a hlavně vytrvat.  A sbírat plže ve večerních hodinách, kdy jich vylézá nejvíce z úkrytu, taky není úplně zábavné.  Je tedy možné tento způsob nějak vylepšit nebo zvolit jiný? Samozřejmě ano!

Přípravky proti slimákům – využijte to, co máte doma

Pokud jste přece jen vyzkoušeli metodu sbírání a máte slimáky v kbelíku, co teď s nimi?  Jednou z možností je zasypat slimáky v kbelíku kuchyňskou solí.  Sůl slimáky rozpustí a zbytek už stačí jen někam vylít.  Jestliže se vám zdá tato metoda příliš drastická, zalijte nasbírané slimáky v kbelíku jen vodou.  Samozřejmě, že horká voda bude opět drastičtější než studená. Aby byl účinek rychlejší, můžete do vody přidat ocet, mýdlo nebo třeba saponát.  Těmito způsoby se však zbavíte jen těch nasbíraných slimáků.

Pasti na slimáky

Sbírání slimáků si můžete usnadnit, třeba nastražením vlhkého ohnilého prkna, namočeným starým kobercem nebo zatíženou folií.  Do připraveného úkrytu se slimáci schovají a ráno je jednoduše seberete. Abyste jich přes noc nalákali do pasti, co nejvíce, přidejte zbytky ovoce nebo zeleniny. Plži, i když na to nevypadají, se poměrně rychle pohybují.  Jsou však povrchy, které jim moc nevyhovují, jako například písek, štěrk či drcená kůra. Vybudujte proto okolo záhonů cestičky z těchto materiálů.

Granule na slimáky a jedno pivo

Pokud si s hubením slimáků nevíte rady a vyzkoušeli jste už všechno, zřejmě sáhnete po chemických přípravcích, jako jsou třeba granule proti slimákům nebo parazitické hlístice na slimáky.  Ještě než se k chemickým přípravkům opravdu rozhodnete, vy zkoušejte ještě pivní past.  Ano opravdu pivní.  Výrobu takové pasti zvládnete i doma. Stačí, když do kelímku od jogurtu nalijete pivo a zakopete ho do země, tak aby zůstalo pár centimetrů nad povrchem půdy. Vůně piva plže naláká, spadnou do misky, a buď je pohltí alkohol, nebo se prostě utopí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.