Dýně

Dýňová marmeláda: Jak na její výrobu?

Dýně je posledních pár let módní potravinou a její využití je téměř univerzální.  Dýně se může uplatnit, jak při přípravě sladkých, tak i slaných pokrmů. Proto ji můžeme využít při podzimním a letní zavařování, a jelikož se dužiny dýně snadno rozvaří, je možné z ní připravit i výbornou marmeládu. A jeden recept na dýňovou marmeládu, si právě teď představíme.  Ingrediencí není mnoho a postup je také jednoduchý a rychlý, takže se není čeho bát.

Co je na nejlepší dýňovou marmeládu potřeba?

  • 1 kg očištěné dýně, nejlépe hokaido,
  • 500 g cukru krupice,
  • 4 citróny,
  • 1 citrón, ze kterého použijeme jen kůru.

Jak postupovat při přípravě?

Jestliže máte dýni hokaido, stačí ji jen omýt a začít zpracovávat.  Slupka při vaření snadno změkne a marmeláda díky ní bude mít výraznou oranžovou barvu. Navíc obsahuje spoustu prospěšných látek, kterých je škoda se zbavovat loupáním. Dýni zprostíme jen semínek a nepotřebných vláken a nakrájíme na kostky. Následně vložíme do většího hrnce a zalijeme vodou, aby byla dýně celá ponořená ve vodě.  Vodu i s dýní přivedeme k varu. Citróny poválíme, pomačkáme, aby se lépe odšťavnily, a vymačkáme z nich šťávu. Tu poté odložíme stranou a zbylé citróny pořádně omyjeme.  Omyté citróny zbavíme kůry, kterou nasekáme na jemné proužky. Proužky by měly být opravdu jemné, aby byly sice vidět, ale ne cítit na jazyku.

Recept na dýňovou marmeládu už je skoro u konce

Dýni vaříme asi 20 minut, dokud nezměkne. Potom ji stáhneme z ohně a ponorným mixérem rozmixujeme do hladka.  Ještě přilijeme připravenou citrónovou šťávu, přidáme proužky kůry a přisypeme odvážený cukr. Všechno důkladně promícháme a tuto dýňovou směs opět dáme na plotnu, abychom ji znovu přivedli k varu.  Téměř hotovou marmeládu vaříme dalších 20 minut. Správnou konzistenci dokonalé marmelády poznáte podle toho, že když ji trochu kápnete na talířek, necháte chvíli ztuhnout, tak nesteče dolů.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *