3 zaručené tipy na rychlé a efektivní čištění grilu

Gril

Čištění plynového grilu, případně elektrické či klasické variace je přinejmenším nudné. Navíc se často setkáváme s abnormální pracností. Vždyť dostat pryč z grilovací plochy různé nečistoty je často nadlidský výkon. Drhnutí přepečených potravin vyžaduje sílu a trpělivost. Pokud ovšem znáte triky, kterými se lze mastnoty lehce zbavit, máte šanci, že se vše povede co možná nejrychleji a s minimální námahou. My vám dáme celkem 3 tipy, abyste se i na úklid po grilování těšili.

Špinavý gril

1. Pořiďte si gril, který se jednoduše udržuje

Naše první rada tkví ve výběru správného grilu. Optimální je varianta s litinovou grilovací mřížkou. Ta je ideální hlavně proto, že se i při silném drhnutí kovovým kartáčem nijak neponičí. U nerezových mřížek se setkáme s tím, že postupným drhnutím začnou rezivět. Vybírejte také gril mající několik menších grilovacích mřížek. Pokud chcete čistit grilovací plochu namokro, rozhodně se vám bude více hodit, když není mřížka monstrózní. Dá se do kbelíku a následně poměrně snadno vydrhne.Čištění grilu

2. Pusťte se do údržby hned po grilování

V každém případě! Gril, který je ještě teplý, se mnohem lépe čistí! Připečené kousky se vlivem klesající teploty ještě více zpevňují na podkladu a za několik dní už jsou velmi silně přichycené na roštu. Minimálně špachtlí a drátěným kartáčem je zapotřebí gril po připravení skvělých pochoutek pořádně ošetřit.

Čistý gril

3. Drátěný kartáč a specifické prostředky na uvolnění mastnoty

Mnohdy bohatě postačí klasický drátěný kartáč na čištění grilu. Prvně grilovací plochu přejeďte špachtlí a odstraňte ty nejhrubší nečistoty. Poté už se můžete pustit do práce právě s kartáčem. Existují i nástroje pojímající jak kartáč, tak i špachtli. Pro důkladnější čištění grilu po vychladnutí jsou výborné různé přípravky na čištění grilu a odstranění usedlé mastnoty. Optimální je přípravek na čištění grilu ve formě pěny. Nastříká se přímo na grilovací plochu, chvíli nechá působit a poté setře navlhčeným hadříkem. Výsledek bude možná ještě více překvapující, než by se vám mohlo zdát. Zhruba jednou měsíčně se vyplatí umýt rošty v kbelíku s horkou jarovou vodou.

Podívejte se, jak jsme čistili gril my…

 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.