Černé skvrny na bramborách

Šedé skvrny na bramborách

Letošní skladovací sezóna u brambor nebyla zrovna nejlepší. Kvalita hlíz se často poměrně značně lišila. Situace ale není nijak specifická jen pro Českou republiku. Velmi podobná je také v mnohých jiných evropských zemích. Poškození hlíz brambor se také odvíjí od průběhu vegetačního období. Poměrně vysoký výskyt byl zaznamenán u šedivosti dužiny hlíz. Ta je také často označována jako černání brambor.

Šedivost hlíz brambor

Tato fyziologická, tedy abiotická, choroba je vyvolána změnou enzymatických procesů, které probíhají přímo v samotných hlízách. V dužnině se začnou vyskytovat šedé či namodralé skvrny mající různé barevné odstíny. Nejčastěji se s těmito skvrnami setkáme přímo pod slupkou. Skvrny vznikají kvůli oxidaci fenolů fenoloxidázou. Šedivost samozřejmě degraduje kvalitu hlíz. Hlízy napadené touto chorobou poté ještě zpravidla trpí jinými patogeny.

Černé skvrny na bramborách

Zdroj obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Co má vliv na vznik choroby?

V první řadě klimatické podmínky v průběhu vegetace. Jestliže panují vysoké teploty, extrémnější sucho, je pravděpodobnost vzniku šedivosti vysoká. Některé odrůdy třeba v Itálii či Španělsku nelze vůbec pěstovat. Jde třeba o odrůdu Karin ve Španělsku. Řešení může představovat včasné odstranění natě. Mimo Karin je náchylnější také třeba odrůda Sante a jiné. Náchylnost k chorobě také podpoří vyšší dávky dusíku. Důležitá je přítomnost draslíku, který naopak snižuje náchylnost k napadení.

Prevence jako základ

Jinak je třeba také co nejvíce omezit klíčivost hlíz brambor. Jinak by se mělo s hlízami velmi opatrně manipulovat, a to hlavně při vyšších teplotách uskladnění. Důležitá je pochopitelně také volba konkrétní odrůdy. Zapomenout nelze ani na správné skladování. Ideální je samozřejmě sklep se sníženou teplotou. Ve vyšších teplotách by brambory určitě neměly strávit delší dobu. Na jejich kvalitě se to podepíše značně negativně.

 Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

 1. Sam - Moravský kreativní komentátor Odpovědět

  To jsem se toho dověděl. Ani není napsáno jak moc je to na závadu, jak moc je to škodlivé nebo nebezpečné, zda se to má odkrajovat nebo takovou rovnou vyhodit. Prostě jako vždycky – dvě hovna.

  1. Aster Odpovědět

   Jo, tak tak z takových brambor nám kdysi na kolejích dělali „šťouchané“ – barvu to mělo do šeda a žrát se to moc nedalo. Měli jsme hlad, tak jsme sežrali aspoň část – a jelikož všichni ještě žijeme relativně ve zdraví, tak to asi jedovaté nebylo – ale doma se to nedávalo ani prasatům…ale souhlasím s vámi, že by se slušelo zmínit aspoň co s tím. (možná sežrat a nekecat)

 2. Martin nahněvaný Odpovědět

  Plně souhlasím s prvním komentářem -Sam – Moravský kreativní komentátor -je mi líto lidí co žijí v této době a nerozpoznají bláto od h….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *