Hrachový lusk

Na co se dají použít hrachové lusky? Nasušte je

Už vás někdy napadlo, že hrachové lusky, které vám zbudou po vyloupání sladkých kuliček, se nemusí jen tak bez užitku vyhodit? Jistě, někteří z nás je používají do kompostu nebo k obohacení jídelníčku našich býložravých zvířat (jako jsou králíci a morčata). Pokud je ale vyhazujete, protože si myslíte, že nemají žádný jiný užitek, jste na omylu. Dříve se hrachové lusky sušily a v zimě se používaly do vývarů z kostí. Jak na to?

Sušení

Sušení není vůbec složité. Jednoduše rozložte jednotlivé hrachové lusky (poté, co z nich vyloupete kuličky) na plátno nebo noviny a nechte sušit. Nejlépe tam, kde nesahají přímé sluneční paprsky, ale kde je teplo a nestojí vzduch (například na čerstvém vzduchu pod zastřešením). Toto místo by mělo být chráněné před silným větrem, který by lusky mohl rozfoukat (vhodné je sušení v bedýnkách). Až jsou lusky žluté a křupavé, jsou dobře nasušené. Skladujte je v uzavřené nádobě v temnotě.

Hrachové lusky

Hrachové lusky: Zdroj náhledvého obrázku Pixabay.com

Na co se dají používat?

Již výše jsme zmínili, že se používaly při vaření vývarů z kostí – hovězí, kuřecí, vepřový vývar nebo dokonce vývar z uzeného masa jimi můžete obohatit. O sušených hrachových luscích můžete přemýšlet a používat je podobně jako bobkový list, mají totiž výraznou chuť a aroma. Použít je tedy můžete také při vaření rýže. Jen nezapomeňte hrachové lusky z pokrmu vyjmout – stejně jako bobkové listy je nekonzumujeme.

Místo bujonových kostek

Sušené hrachové lusky můžete společně s několika dalšími bylinkami používat místo klasických bujonových kostek. Jejich chuť je natolik výrazná, že vaším pokrmům již nebude nic chybět. Zkuste kombinaci hrachových lusků a libečku, odvážnější mohou sáhnout i po koriandru. Pro sušení jsou samozřejmě nejlepší domácí lusky a bylinky. Avšak ani ty z farmářských trhů nejsou k zahození.

Hrách: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *