Sběr šípků se vyplatí

Šípkový čaj je bylinný nápoj vyrobený z krásných červených plodů, které dozrávají na podzim. Má jemnou květinovou chuť, která je mírně sladká a výrazná. Nachází se hned pod okvětními lístky růží, šípky jsou malé, kulaté a obvykle červené nebo oranžové. Právě tyto mladé plody jsou spojovány s celou řadou zdraví prospěšných výhod, včetně zlepšení imunity, zdraví srdce, úbytku hmotnosti a stárnutí kůže.

Velké množství antioxidantů

Antioxidanty jsou látky, které chrání nebo snižují poškození buněk způsobené molekulami nazývanými volné radikály. Konzumace potravin a nápojů bohatých na antioxidanty může chránit před chronickými stavy, jako jsou srdeční choroby, rakovina a cukrovka typu 2. Šípky obsahují vysoké hladiny polyfenolů, karotenoidů a vitamínů C a E, z nichž všechny mají silné antioxidační vlastnosti.

Zdravý imunitní systém

Vysoká koncentrace vitamínu C je důležitá pro správnou funkci imunitního systémů a mnoha dalších důležitých funkcí. A právě šípek je plodina, která má množství vitamínu C mnohem vyšší než jiné ovoce a zelenina. Kromě vitamínu C obsahují šípky vysoké hladiny polyfenolů a vitamínů A a E, které pomáhají posilovat a chránit náš imunitní systém.

Foto: Pixabay

Šípky a hubnutí

Antioxidant tilirosid, který je obsažen v šípkách, má vlastnosti, díky kterým dochází k rychlejšímu spalovaní tuků. Současný výzkum je však omezen na účinky koncentrovaného výtažku z šípkových růží – nikoli čaje. K vyhodnocení vztahu mezi šípkovým čajem a úbytkem na váze je zapotřebí více studií na lidech.

Sběr šípků

Jakmile šípky začnou zrát, je čas na jejich sběr. Právě v tento okamžik totiž mají nejvíce vitamínu C. Sbírat ale můžeme také šípky, které prošly mrazem. Ty mají sice méně vitamínu C, ale jsou sladší. Můžete si z nich tedy připravit například šípkové víno. Šípky sušte vcelku při teplotě 60 °C. Vcelku se také šípky uchovávají – drtí se tedy těsně před použitím.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!